Kam vyrazit na výlet v okolí Plzně

Autor:

Prázdniny se sice už nachýlily ke svému konci, to se ale rozhodně nedá říct o času výletů. A kam vyrazit na ty nejlepší víkendové i odpolední výlety v západních Čechách, konkrétně v okolí Plzně?

Pokud nepatříte k místním a do Plzně vyrazíte třeba jen na prodloužený víkend, rozhodně byste si neměli nechat ujít prohlídku historického centra města, kterému dominuje gotická katedrála sv. Bartoloměje. Ta se pyšní titulem nejvyšší kostelní věže v České republice. Pravdou je, že po překonání hrozivě znějících téměř tří stovek schodů vám bude odměnou nádherný výhled do okolí. Při dobré viditelnosti pak údajně můžete spatřit i vrcholky Alp. Přímo v katedrále se nachází Plzeňská madona, opuková socha z konce 14. století. Všichni, kterým by se hodilo trošku štěstí by neměli zapomenout ani na „andělíčka pro štěstí“ nacházejícího se na kovové konstrukci při zadní části katedrály.

Přímo na náměstí Republiky, kde se katedrála nachází, najdete městskou radnici. Renesanční stavba vznikla v 16. století podle návrhu italského architekta Giovanniho de Statia a dodnes slouží jako správní a kulturní centrum města. Vaší pozornosti rozhodně neuniknou ani Zlaté kašny představující motivy ze znaku města a to anděla, chrtici a velblouda. V Plzni najdete ale i pátou největší synagogu na světě, Západočeské muzeum, Muzeum loutek, Plzeňskou ZOO s Dinoparkem nebo legendární Pivovarské muzeum.

Radyně

Milovníky historie i přírody jistě potěší návštěva hradu Radyně ve Starém Plzenci, zhruba 20 km jihovýchodně od Prahy. Původně strážní hrad, který nechal v roce 1356 založit Karel IV., měl sloužit k ochraně kupecké stezky mezi Prahou a Bavorskem. Na svého zakladatele odkazoval i původní název stavby, Karlskrone neboli Karlova koruna. Název se však mezi místními příliš neujal a stavbě se začalo říkat Radyně a to údajně podle hradního pána Radouše.

Pán vynikal svou krutostí a pevnou rukou, kterou vládl v kraji. Lidská představivost dokonce došla tak daleko, že se o Radoušovi začaly šířit pověsti jako o pánovi, který je napůl člověk a na půl zvíře s oslíma ušima a kančími zuby. Dnes se na hrad dostanete pohodlně autem, na kole nebo po žluté turistické stezce ze Starého Plzence. Kromě stálé expozici nebo jedné z komentovaných prohlídek můžete navštívit i hradní věž.

Švihov

Vodní hrad Švihov ležící 30 kilometrů jižně od Plzně pochází z 15. století, kdy jej nechal zbudovat královský sudí Půta Švihovský. Hrad byl od svého prvopočátku komponován jako nedobytná vodní pevnost, chránily jej čtyři bašty, dva pásy hradeb a dva vodní příkopy napájené vodou z řeky Úhlavy. Během třiceti leté války byl hrad téměř zničen a v následujících letech sloužil pouze k hospodářským účelům. Ve 30. letech 20. století byly na hradě nakonec provedeny nutné úpravy, díky nimž se stavba dochovala i pro budoucí generace. Dnes si zde můžete prohlédnout stálou expozici, zaujmou jistě i exteriéry hradu nebo prohlídka věnovaná pohádce o Popelce.

Manětín

Zámek Manětín je mnohými považován za barokní perlu západních Čech. A právem! Stavba, nacházející se 40 km severně od Plzně, zažila svůj největší rozmach v 17. století, kdy patřil pod zprávu hraběnky Marie Gabriely Lažanské. Ovdovělá hraběnka dokázala nejenže zámek obnovit poté, co jej zdevastoval požár, ale vybudovala z něj vyhlášené kulturní centrum. Za prohlídku stojí nejen interiéry zámku, ale i přilehlá barokní zahrada.

Centrum Caolinum

Nevšední zážitek nabídne návštěva bývalého kaolinového dolu v Nevřeni. Prohlídka dolu z 19. století s průvodcem trvá zhruba hodinu a obdivovat při ní můžete chodby a sály, které vznikly během ruční těžby kaolinu a písku.

Něco navíc

Kromě výše zmíněného můžeme doporučit i návštěvu zámků Kozel a Nebílovy, selského dvoru U Matoušů nebo prohlídku Bohemia sektu.

Zdroj info: Visit Plzeň, Kudy z nudy
Zdroj foto: Pixabay