Jaká muzea stojí za to v Česku navštívit

Autor:

Návštěva muzea je skvělým tipem na výlet nejen během sychravých podzimních dní. Ať už jste milovníky umění, přírodních věd nebo vás spíše láká historie, hudba či technika, rozhodně si přijdete na své.

Velká města rovná se velká muzea

Národní muzeum, ikona nejen Václavského náměstí, ale také českého muzejnictví se po několika letech nákladných rekonstrukcí v roce 2018 konečně opět otevřela světu. Řeč je samozřejmě o Historické budově Národního muzea, ve které můžete aktuálně kromě stálé expozice navštívit i expozici Zázraky evoluce, kde najdete mimo jiné kostru plejtváka myšoka, jeden ze symbolů Národního muzea. Do 30. 9. 2021 si můžete prohlédnout také výstavu Sluneční králové věnovanou největším objevům českých egyptologů v oblasti Abúsír. Během návštěvy byste si neměli nechat ujít ani prohlídku kopule historické budovy nebo expozice v Nové budově Národního muzea.

Pod záštitou Národního muzea aktuálně funguje celá řada objektů nabízejících zajímavé expozice, jsou jimi například Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích, Národopisné muzeum v Praze nebo Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Pokud před historií dáváte přednost spíše technice, neměli byste si rozhodně nechat ujít ani návštěvu Národního technického muzea či Národního zemědělského muzea v Praze.

Po obdobích lockdownu své brány návštěvníkům otevřelo i Moravské zemské muzeum v Brně. Hlavní budovou druhé největší české muzejní instituce je Dietrichsteinský palác na Zelném trhu, kde můžete aktuálně navštívit stálé expozice Zaniklý život na Moravě, Pravěk Moravy, Velká Morava, Svět nerostů a další. K Moravskému zemskému muzeu náleží také Pavilon Anthropos, který se svou expozicí O původu člověka a vzniku kultury, jejíž součástí je i rekonstrukce mamuta v životní velikosti zaujme zejména malé návštěvníky. V moravské metropoli rozhodně neváhejte navštívit ani Technické muzeum, Muzeum města Brna nebo Muzeum romské kultury.

Tak trochu jiné muzeum můžete navštívit v Ostravě, řeč je o Hornickém muzeu, které najdete v Landek parku, historickém dole Anselm. Do důlní chodby se svezete původní těžní klecí a seznámíte se nejen s náročnou prací havířů, různými důlními profesemi, ale také s báňským záchranářstvím. Jízda důlním vláčkem už je pak jen zajímavým bonusem. Vedle Hornického muzea můžete v Ostravě navštívit například Muzeum hraček, Ostravské muzeum nebo Železniční muzeum.

Muzea v přírodě

Za zmínku jistě stojí i muzea v přírodě, která máme ale spíše zažitá pod pojmem skanzeny. Ty nadchnou exkurzem do běžného života našich předků i příjemně stráveným časem na čerstvém vzduchu. Oficiálnímu členy Českého svazu muzeí v přírodě jsou Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, Muzeum Těšínska, Muzeum lidových staveb Kouřim, Soubor lidové architektury Rymnice a Park Rochus v Uherském hradišti.

Tak trochu z jiného soudku

Muzea mají v Česku dlouho zakořeněnou tradici, a tak není divu, že je najdeme doslova na každém rohu. Od lokálních muzeí, která nabízejí výstavy věnované historii obce či mikroregionu přes muzea čokolády, rybnikářství, zbraní až po soukromé, mnohdy i lehce bizarní expozice. A jaká další netradiční muzea kromě výše uvedených doporučujeme navštívit? Například Muzeum čokolády v Táboře, Muzeum rybníkářství ve Vodňanech, Muzeum knoflíkářství v Žirovnici, Muzeum vltavínů v Českém Krumlově, Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích, Muzeum mučících nástrojů v Lednici nebo třeba Muzeum perníku v Pardubicích.

Zdroj info: Národní muzeum; Landek Park Ostrava; vlastní zkušenost autorky článku, Kudy z nudy
Zdroj foto: Pixabay