Dovolená v Chorvatsku: Split je město plné antických památek i nočního života

Autor:

Split je sice druhým největším městem Chorvatska, většina turistů ale míří do jižnějšího Dubrovníku. Tohle přístavní město má přitom rozhodně co nabídnout.

Historické centrum, pocházející z období starověkého Říma, je dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Díky velkému přístavu je Split také dobrým výchozím bodem, pokud plánujete cestu na oblíbené ostrovy Hvar, Brač nebo Korčula. Alespoň na pár dní se ve Splitu určitě zastavte a vychutnejte si jeho jedinečnou atmosféru.

Jak se sem dostat a kde se ubytovat

Autem se do Splitu za ideálních podmínek dostanete zhruba za 10 hodin. Přímé letenky seženete z Prahy, ceny jsou v sezoně ale hodně vysoké. O polovinu levněji vychází přímé lety z Vídně, Wroclawi nebo Bratislavy. Letos do Splitu bohužel nezajíždí přímý vlak společnosti Regiojet, jedinou alternativou je tedy autobus, tomu ale cesta z Prahy trvá 17 hodin.

Ubytování volte podle toho, jak plánujete dovolenou strávit. Pokud jedete hlavně za koupáním, hledejte dál od centra. Přímo ve městě totiž pláže až na výjimky nejsou. Jestli vám nevadí si na pláž kousek popojet a vyhledáváte spíš městský ruch, historii, restaurace a obchody, ubytujte se klidně přímo v centru. Za jednu noc pro dva dospělé zaplatíte v průměru dva tisíce.

Foto: Lenka Gréková

Co vidět ve Splitu

Celé historické jádro města je v podstatě tvořeno jedinou stavbou – Diokleciánovým palácem. Jedná se o velký komplex různorodých budov a architektonických stylů. Velká část staveb si zachovala svou původní podobu z období starověkého Říma. Najdete tu paláce, chrámy, vily, bývalé vojenské budovy a labyrintem úzkých uliček, plných obchodů, restaurací a kaváren, se můžete proplétat klidně půl dne. Během horkých letních dnů určitě oceníte návštěvu historického podzemí, o jehož existenci se až do druhé poloviny 20. století vůbec nevědělo. Na rozdíl od nadzemních budov zůstalo podzemí paláce takřka netknuté, je tedy unikátním příkladem původní antické architektury.

Dominantou města, a jednou z nejnavštěvovanějších památek, je katedrála sv. Domnia, především pak její 57 metrů vysoká zvonice. Vstup na ni je možné koupit buď samostatně nebo jako součást balíčku vstupů do katedrály, Jupiterova chrámu, hrobky a pokladnice.

Naše ubytování se nacházelo jen kousek od historického centra a nejkratší cesta do něj vedla přes populární rybí trh. Ten najdete velmi snadno podle výrazné vůně nejen ryb, ale také sousedních sirných lázní. Trhy fungují denně a velmi je doporučujeme.

A protože nejlepší suvenýr je jedlý suvenýr, na druhé straně města navštivte Pazar, tedy velké tržiště, na kterém seženete veškeré tradiční chorvatské potraviny od čerstvého ovoce a zeleniny až po olivový olej, med nebo sušené maso. Kromě jídla tu najdete i stánky se suvenýry, plážovým vybavením, ručně vyráběným mýdlem a oblečením. Zkrátka vše, co vás napadne.

Foto: Lenka Gréková

Nejdůležitějším a nejživějším veřejným prostranstvím města je 200 metrů dlouhá promenáda jménem Riva. Z jedné strany jí lemují hradby paláce, z druhé mořská marina. Najdete tu hlavně spoustu restaurací, barů a kaváren. Přes den si můžete odpočinout ve stínu palem na jedné z laviček a k tomu si vychutnat třeba zmrzlinu. Ještě lepší atmosféru má Riva po setmění, kdy se zaplní turisty i místními a ožívá nočním životem, pouličními hudebníky a jinými umělci. Ať už se vydáte do některého z barů nebo se jen posadíte s drinkem na betonové zídce, perfektně si tu vychutnáte západ slunce.

Pláže i příroda

Split je významný chorvatský přístav. Výhodou je, že se díky tomu dobře dostanete na všechny okolní ostrovy, nevýhodou naopak to, že tu kotví velké výletní lodě. Ty pravidelně každé dopoledne vypustí velké skupiny turistů, které zaplaví centrum a ucpou všechny uličky. Pokud si chcete město v klidu vychutnat, budete si muset buď přivstat nebo naopak počkat do odpoledních hodin. Ideální je se přes den raději přesunout na pláž. Jako první můžete zkusit hned tu nejbližší – městkou pláž Bačvice. Na tu je to z centra pěšky jen asi 15 minut a vstup je zdarma. Žádná krása to tedy není, ale svůj účel splní. Pláž je částečně písečná a nabízí veškeré zázemí. Výhodou je pozvolný vstup do moře, je tedy vhodná i pro malé děti.

Za nejhezčími plážemi ve Splitu si musíte dojet. Tou nejoblíbenější je právem Kašuji, oblázková pláž s pozvolným vstupem do moře, na které se nachází i spousta barů. K půjčení jsou tu za poplatek lehátka, slunečníky nebo třeba kajaky a paddleboardy. Pokud popojdete trochu dál od vstupu, budete mít větší klid a během dopoledne i trochu stínu, celou pláž tu lemují stromy. Z centra Splitu se sem dostanete pohodlně MHD linkou číslo 12, která jezdí každou hodinu. Zastávku autobusu najdete na konci promenády – na náměstí Trg dr. Franje Tuđmana. Lístek koupíte přímo u řidiče nebo v trafice.

Foto: Lenka Gréková

Ve Splitu si na své přijdou i milovníci přírody, hned vedle historického centra se totiž nachází přírodní rezervace Marjan. Celou rezervací prochází množství stezek a všudypřítomné borovice poskytují příjemný stín. Marjan je ideálním místem pro sport, ale i různé volnočasové aktivity. Oblíbený je mezi běžci, cyklisty, zahrát si tu můžete tenis, jen tak se procházet nebo si třeba udělat piknik. Za návštěvu stojí také klášter svatého Jeronýma, od kterého budete mít krásný výhled na moře, malý ZOO park nebo židovský hřbitov. Z vrcholku kopce budete mít krásný výhled do okolí, ideální je procházku načasovat na západ nebo východ slunce. Ty jsou tu z celého Splitu jednoznačně nejhezčí.

Kam dál – výlety ze Splitu

Díky velkému přístavu se ze Splitu dostanete po moři do všech směrů. Nabízí se návštěva některého z okolních ostrovů, ať už máte v plánu se na nich ubytovat nebo si jen udělat jednodenní výlet. Například cesta na ostrov Hvar trvá jen necelou hodinku, do oblíbeného letoviska Makarska se dostanete za hodinu a půl. Cestu si můžete prodloužit až do Dubrovníku, kam se lodí dostanete za 4 a půl hodiny, tedy jen o hodinu déle, než by vám trvala cesta autem. Po cestě si navíc užijete krásné výhledy na chorvatské pobřeží.

Za zmínku stojí určitě také městečko Trogir, vzdálené jen půl hodiny cesty. Trogir je známý svým zachovalým historickým centrem, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou města je nádherná katedrála svatého Vavřince s románskými, gotickými a renesančními prvky. Procházením úzkých uliček, s domy pocházejícími až z doby starověkého Říma, můžete klidně strávit celé dopoledne. Odpočinout si můžete u kávy v některé z mnoha kavárniček nebo se stavte na chorvatské speciality do jedné z restaurací.

Zdroj info: autorský text, vlastní zkušenosti autorky z místa
Zdroj foto: Lenka Gréková