Možná vás překvapí, že pes se může přehřát už při teplotách kolem 20°C. A co teprve během tropických třicítek.
Vysoké teploty jsou pro naše psí mazlíčky velmi náročné, je proto důležité jim dopřát ochlazení, hlídat pitný režim a vyhnout se náročným aktivitám nebo dlouhým túrám. V článku se dozvíte i to, jak přehřátí u psa rozpoznat a jak mu poskytnout první pomoc.
Náročnost letních veder nejspíš pociťujete sami na sobě, psi ale snášejí vysoké teploty ještě o poznání hůře. Důvodem je nejen jejich srst, ale hlavně to, že mají oproti člověku mnohem méně potních žláz. K ochlazování u nich dochází tlamou, pomocí zrychleného dýchání, při kterém ovšem rychle ztrácejí vodu a hrozí jim dehydratace. Riziko přehřátí či úpalu je tak u psů násobně vyšší než u lidí. „Pro psy začínají být problematické již teploty nad dvacet stupňů Celsia. Už při nich by majitelé měli omezit hry i další aktivity, spíše své chlupáče klidnit a dopřát jim odpočinek,“ upozorňuje Bedřich Synek ze společnosti PetExpert.
Jakmile začnou tropická vedra, je třeba chlupáčům s ochlazováním trochu pomoct. Dopřejte jim přístup na chladnější místa, ať už doma, nebo na zahradě. Využít můžete i chladící podložky nebo pořídit malý bazének. Nezapomínejte ani na pitný režim a důsledně dbejte, aby měl váš pejsek po celý den přístup k misce s čerstvou vodou. Pro představu, desetikilový pes by měl za den vypít alespoň půl litru vody. Pokud ten váš pít nechce, pomozte mu dodat tekutiny alespoň stravou. Suché granule můžete například doplnit šťavnatou konzervou nebo vývarem s kousky masa.
Přehřátí hrozí ve vysokých teplotách psům všech plemen, náchylnější jsou ale zejména psi s hustou srstí, či naopak ti bez srsti, velmi drobná plemena, jako je čivava. Větší riziko hrozí i buldočkům, boxerům, bostonským teriérům nebo plemeni ši-tzu. Obecně mezi rizikové skupiny patří také štěňata a starší pejsci, zvířata obézní či nemocná, zejména ti se srdečními nebo dechovými potížemi.
Auto je jako pec, otevřené okénko nepomůže
Jedním z největších rizik představuje v létě pro vaše chlupáče auto. Za žádných okolností je v nich proto během horkých dnů nenechávejte samotné, nestačí ani nechat pootevřené okénko. Stojící auto se i tak rychle změní v rozpálenou pec. Pokud se chystáte s pejskem cestovat, naplánujte si pravidelné zastávky, během kterých se bude moct váš čtyřnohý miláček proběhnout, ideálně ve stínu. Zastávky dělejte i v případě, že má váš vůz klimatizaci a nezapomeňte na misku s vodou. Při cestování vlakem nebo MHD musí mít váš pejsek náhubek, nikdy proto nepoužívejte náhubky fixační, ale takové, které mají otvory a umožňují pejskovi otevřít tlamu a ochlazovat se dýcháním.
Jak poznat přehřátí a jak na první pomoc
Když už k přehřátí dojde, je důležité vědět, jak se tento stav projevuje. Symptomy jsou poměrně jednoznačné. Pes usilovně dýchá s otevřenou tlamou, má horký čenich i sliznice, vykulené oči, je neklidný, dezorientovaný, malátný či velmi nervózní. Často se vás také začne stranit, vyhýbat se jakékoliv aktivitě a celkově bude působit velmi vyčerpaně.
První pomocí při přehřátí je psa přesunout do chladnějšího prostředí a opatrné a postupné ochlazování. V žádném případě ho nedávejte do studené vody nebo na něj nepouštějte sprchu, způsobili byste mu tím teplotní šok a jeho stav ještě zhoršíte. „Místo toho si vezměte mokré ručníky a pomalu jimi chlaďte tlapky, bříško a třísla. Postupujte po částech, nikdy psa ručníky nepřikrývejte celého. Až se trochu zklidní, nabídněte mu po troškách vlažnou vodu. Není-li po chvíli vidět zlepšení, rozhodně neváhejte a vezměte mazlíčka k veterináři,“ radí Bedřich Synek.
Zdroj info: PetExpert
Zdroj foto: Pixabay