Nejen Morava je domovem vína. Vyrazte na vinařské dostaveníčko do Kutné Hory

Autor:

Kutná Hora není pouze místem, kde se těžilo stříbro, ale také se zde vyskytují skvělé podmínky pro pěstování vinné révy.

Navíc se zde nachází řada historických a zajímavých míst. Pro příklad můžeme jmenovat gotický chrám sv. Barbory, kostnici nebo historické centrum zapsané na seznam UNESCO.

Nejmalebnější vinice v Čechách

Milovníky přírody určitě zaujme kopec Kaňk, kde se nachází stejnojmenná rozhledna. Při cestě se můžete zastavit v opuštěném lomu nebo vyrazit za menhiry na kopec nad Třešňovkou. To ale není vše. Pokud zrovna nepospícháte, zastavte se v několika kutnohorských vinných sklepech. Víno můžete rovnou ochutnat nebo si ho vzít domu na později.

Vinné sklepy Kutná Hora

Jedná se o druhé největší vinařství v Čechách, které bylo založeno v roce 2002 rodinou Rudolfských. Jedná se tak o rodinný podnik. Jejich hospodářství má zhruba 80 hektarů a víno se nachází na více jak polovině pozemku. A protože se jedná o rodinné vinařství s tradicí, tak se snaží být absolutně soběstační a vyrábět víno podle přísných ekologických norem. Dokonce se jim povedlo získat prestižní certifikaci DEMETER. Nemyslí však jenom na sebe, za ty roky se jim podařilo vyvinout přípravky na ošetření vinic, které pomáhají v ekologicky šetrném přístupu i dalším vinařstvím. Nejvíce se tu věnují pěstování odrůd Pinot Noir, Svatovavřinecké, Rulandské šedé a Muškát Ottonel.

Přímo na vinici se sice nedostanete, ale můžete navštívit vinotéku v klášteře sv. Voršily, která je otevřená od pondělí do soboty. Pokud se vám termín nehodí, stačí zavolat a domluvit se jinak. A pokud se vydáte ke Chrámu sv. Barbory, můžete jejich vína ochutnat v ochutnávkovém stánku, která má otevřeno od čtvrtka do neděle.

Víno Hanuš

Radim Hanuš začínal jako ovocnář, kterého náhoda svedla k vinohradu. Na počátku cesty mu pomohla hodně rodina a přátelé. Někdy v roce 2015 vysázel prvních pět odrůd na pozemku obce Sukov. O čtyři roky později, aby toho neměl málo, si vzal pod svá křídla i druhý vinohrad na druhé straně kopce. Vinařství tak propadl v plné síle a věnuje se pěstování odrůdy Pinot. Ostatně má k tomu skvělé podmínky, vínu se totiž nejvíce daří v půdě bohaté na minerály.

Pokud byste chtěli ochutnat jeho produkty je možné se v létě objednat na řízenou degustaci, při které si budete moci prohlédnout i jeho vinohrady, včetně provozu. Nejjednodušší cesta, jak se objednat, je zavolat.

Vinařství Žáček Kutná Hora

Dalším rodinným podnikem je toto vinařství, které bylo založeno v roce 2005. Manželé Žáčkovi začínali pěstovat víno na ploše 2,5 hektaru, ovšem o sedm let později si vlastnoručně vysadili další vinohrad o stejné výměře. O chod vinařství se stará celá rodina, včetně tří potomků. Nejvíce tady pěstují Ryzlink rýnský, Moravský muškát, Chardonnay, Aurelius, Tramín červený i Dunaj. A aby toho rodina neměla málo, věnují se také ovocnářství, pěstování zeleniny, bylinek a nakonec i chovu Anglonubijských koz.

Vinařství Kocián

Jedním z mnoha dalších kutnohorských vinařství je rovněž docela mladý rodinný podnik, který byl založen v roce 2014. Specializují se tu na méně běžné odrůdy jako je Dornfelder, Regent a Agni. Pěstují ale i ty více známé – Solaris, Rulandské šedé nebo Müller Thurgau. Výhodou je, že má vinařství vlastní sklípek, kde probíhají degustace. Otevřeno mají od pondělí do pátku, během léta i v sobotu. Kdo by se o víně chtěl dozvědět něco víc, může si domluvit i prohlídku jejich vinice.

Zdroj informací: Autorský text, Vína z Moravy, vína z Čech
Foto: Pixabay