Zdravotní péče na dovolené nemusí být vždy dostačující. Ostrovy jsou na tom nejhůře

Autor:

Léto je v plném proudu. Na dovolené v zahraničí se ale může stát mnoho věcí, někdy i zdravotní komplikace.

Pokud člověk onemocní nebo se mu stane nějaký úraz, měl by být řádně na dovolené pojištěn. Jako vždy doporučujeme si nesjednávat to nejlevnější cestovní pojištění, protože může mít nízké limity krytí. Ty by nemusely pokrýt celou léčbu a museli byste doplácet, stejně tak bez pojištění si veškeré náklady zaplatíte sami. V případě akutní operace nebo repatriace se účty mohou vyšplhat i do několika set tisíc korun až milionů. Což v porovnání, kdy za pojištění zaplatíte pár korun je docela zásadní.

Jak je to se zdravotnictvím v oblíbených destinacích?

I letos se stalo Chorvatsko oblíbenou destinací, kam se vydali Češi na dovolenou. Ani této zemi se však nevyhýbají nemoci a úrazy. Mezi nejčastější zdravotní rizika zde patří spálení ze sluníčka, tonutí, zažívací obtíže, poštípání hmyzem a záněty uší. Chronicky nemocní trpí zhoršením svého stavu vlivem změny podnebí. Jadranu se nevyhýbá mrtvice, ani zánět slepého střeva. Podobné je to také v Itálii. Častou komplikací jsou i dopravní nehody, protože Češi na dovolenou vyrážejí často po práci nebo v noci, kdy mohou být unavení z pracovního dne. Riziko mikrospánku na dlouhé cestě se tedy tím zvyšuje.

Do Řecka se sice létá, ale i tak je nutné počítat s některými zdravotními obtížemi. Problém navíc je, že v Řecku není příliš rozšířená kvalitní zdravotní péče a nemocnice nemají často kapacity k poskytnutí pomoci. Stejně tak se za specializovanou péčí musí dojíždět. Pokud jste navíc na nějakém ostrovu, je zdravotní péče ještě více omezená. Navíc v nemocnicích nemají ošetřovatele, protože jsou zvyklí, že se o pacienta stará rodina. Některé pojišťovny jako třeba UNIQA na místo proto v případě potřeby zasílají svého ošetřovatele – pro případy, kdy cestoval je v zemi sám a nemá se tedy kdo o něj v nemocnici postarat.

Země faraónů je pověstná střevními potížemi, které turisté mívají při pití nebalené vody nebo jídla v horku. V létě je vhodné se v Egyptě vyhýbat i ledu, protože obvykle nebývá vyroben z balené vody. Mezi další problémy patří tonutí a záněty očí a uší. Angíny a nachlazení jsou rovněž obvyklé, protože Egypťané jsou zvyklí nastavovat teplotu klimatizace na nízkou úroveň, člověk pak při přechodu z venku, kde bylo 40 stupňů, může snadněji nastydnout. Jestliže trpíte vážnou nemocí nebo se váš stav zhoršuje, pak raději zavolejte asistenční službu, která vám poradí, kam za lékařem. V Egyptě totiž bývá lékařská péče opravdu různorodá a ne vždy dobrá.

A pak jsou tu země, kam Češi v létě jezdí málo. Když už se ale rozhodnou, vyplatí se si sjednat opravdu dobrou pojistku. USA a Kanada mají sice špičkové zdravotnictví, ale také si za něj nechají dobře zaplatit. Běžné limity by vám tedy nemusely stačit a zbytečně byste se zadlužili. Jen neodkladná operace s hospitalizací podle pojišťovny UNIQA vyjdou i na několik milionů korun.

Zdroj informací: Autorský text, pojišťovna UNIQA
Foto: Pixabay