Zlínská výstava oživí minulost obuvnické firmy. Velkou roli sehraje umělá inteligence

Autor:

Firma Baťa letos oslaví 130. výročí od jejího založení a k této příležitosti si připravila originální výstavu, která pomocí dobových technologií a umělé inteligence ukáže počátky výroby. Výstavu s názvem Baťa: 130 let poté můžete navštívit v kolektivním domě ve Zlíně od 5. března do 14. dubna.

Návštěvníci se mohou těšit nejen na výběr z dobových fotografií ze sbírek sběratele Jiřího Mandzii, pořízených před sto pěti lety při příležitosti 25. výročí firmy, ale také na překvapivou práci s filmem a bohatý doprovodný program. Součástí výstavy bude i virtuální zaměstnanec závodů Baťa, jehož podobu, hlas i reakce vytvořila umělá inteligence na základě dostupných informací a dobových nahrávek. „Nové technologie nám odhalují detaily historie. Prožíváme bouřlivý rozvoj použití umělé inteligence napříč obory, včetně uměleckého světa. Projekt má otevřít diskusi nad použitím AI, ukázat možnosti práce s fotografiemi a filmem i přinést návod k rozpoznávání reality a upraveného díla,” popsala myšlenku výstavy Jana Kubáčová, ředitelka Živého Zlína.

Toto unikátní audiovizuální dílo vzniklo během několika měsíců ve zlínské IS Produkci. „Umělá inteligence bude velmi brzy schopná rozumět obsahu stejně jako my lidé. Díky AI jsme nyní svědky velmi rychlé evoluce v audiovizuálním světě, která brzy změní způsob, jakým vnímáme filmy nebo fotografie,” přibližuje práci s umělou inteligencí Martin Gazda, jednatel IS Produkce, a dodává: „Filmy se budou přizpůsobovat divákům, budou reagovat na naše individuální preference a určitě brzy zažijeme také audiovizuální cestování časem a prostorem. Nebudeme jen pasivní diváci, ale aktivní účastníci.“

K vidění budou na výstavě na tři desítky fotografií, mapující naprosté začátky výroby obuvnické firmy Baťa. Atmosféru výstavy doplní také různé stroje a artefakty využívané v minulosti při výrobě obuvi a také audionahrávky, které dokreslí život v tehdejším baťovském Zlíně. „V barvě znovuobjevujeme historii, její ukrývané detaily, které najednou vystupují z pozadí a umožňují nám vnímat minulost uceleněji, v netušených souvislostech a perspektivách. Animace s pomocí AI je způsob, jak nedovolit vzpomínkám zestárnout, ale dát jim nový smysl,” uvádí Jiří Madzia, majitel původního fotoalba a autor projektu Baťa: Náš závod je závodem dělníků.

Kromě výstavy čeká na návštěvníky také doprovodný program, zahájení výstavy 5. března doplní beseda s názvem Máme se bát AI?, která se bude věnovat etickým aspektům rozvoje umělé inteligence. Komentované prohlídky se konají 17. března a 7. dubna, v březnu vás výstavou provede historik Zdeněk Pokluda, který zasadí vystavované fotografie do kontextu doby. Druhé komentované prohlídky se ujme zlínský filmař a sběratel Jiří Madzia, který přiblíží okolnosti objevu vystavovaných fotografií.

V pátek 5. dubna se koná beseda ředitele Státního okresního archivu Zlín Davida Valůška a historika Ondřeje Ševečka na téma fungování firmy Baťa za první světové války, jejíž součástí bude také prezentace originálu fotoalba uloženého v archivu a originálu fotoalba ze sbírek Jiřího Madzii. O týden později, 12. dubna, se bude v rámci doprovodného programu konat představení Plata company a Mir.theatre: PREFABY. Jde o autorskou výtvarně-zvukovou inscenaci, která se odehrává na umakartovém stole a zobrazuje motivy každodenního života v paneláku jakožto symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku.

Po celou dobu výstavy je také otevřena Baťovská minidílnička, vhodná pro děti i dospělé, kde si můžete přivonět ke kůži, vyzkoušet si ševcovské řemeslo a odnést si domů originální památku. Otevírací doba výstavy je od středy do neděle mezi 14:00 a 18:00.

Zdroj info: Živý Zlín, destinace Zlínsko a Luhačovicko
Zdroj foto: Michaela Rubešová