Není to tak dávno, co svět zasáhla obrovská letecká tragédie. Během pár minut zemřelo mnoho lidí. Ve zprávách můžete vidět letecké katastrofy téměř každý druhý měsíc, přesto pravděpodobnost, že zrovna s vámi spadne letadlo je velmi nízká. Letecká doprava zaujímá stále své místo nejbezpečnější dopravy vůbec. Dokonce se říká, že roztomilí oslíci zabijí ročně více lidí, než kteří zemřou při leteckém neštěstí. Tak či tak, jestliže letadlo spadne, je to velké neštěstí. Někdy to může být opravdu blbá náhoda a nedá se dělat nic, ale také se stává, že někteří lidé přežijí. Co dělat a jak si co nejvíce zvýšit své šance na život? To si přečtěte v dnešním článku.
Někteří odborníci tvrdí, že údajně 90% všech leteckých nehod lze přežít a to bez ohledu na to, z jaké výšky se letadlo zřítí. Problém nastává padá-li letadlo do vody, která je v tomto okamžiku tvrdá jako kámen. Často se letadlo zlomí a rychle po pádu zatopí a vy utonete. Možná se šance na přežití zdát nemožná i v případě, že padáte na zem, ale věřte, že je to 100x lepší varianta, než padat do moře. Ostatně piloti jsou školení profesionálové a měli by si v každém případě poradit tak, aby alespoň letadlo položili na zem. Co se bude díl dál po pádu, to ovlivňuje mnoho okolností okolo.
Správné sedadlo
O tom, jaké sedadlo si z bezpečnostních důvodů vybrat na palubě letadla, bylo popsáno snad nespočet publikací. A my se ani nedivíme. Výběr správného sedadla vám opravdu může zachránit život. Nejvyšší šanci máte, sedíte-li co nejblíže nouzovému východu, nebo maximálně v páté řadě od něj. Cesta na svobodu je tak velmi blízko. Dále byste měli sedět v uličce a v zadní části letadla. Dle průzkumů se udává, že cestující, kteří sedí u ocasu letadla a zároveň dodržují podmínky uličky a nouzového východu, mají o 40% větší naději na přežití, než ti, kteří sedí na křídlech. Odborníci také tvrdí, že větší pravděpodobnost na přežití mají lidé v ekonomické třídě dál od čumáku letadla, než cestující v první třídě.
Naslouchejte palubním průvodčím
Ne nadarmo vám na začátku letu ukazují směr nouzových východů a nebo jak se správně používají plovoucí vesty. Vždy jim dobře naslouchejte, i když vám to může připadat jako opruz. Poté si otevře brožurku a znova si pokyny přečtěte, stejně tak se i dočtete, jak případně otevřít nouzové dveře. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám všechny tyto věci budou hodit. Je lepší si nehrát na hrdinu, ale být připraven jednat v situaci, která si to žádá. Stejně tak dodržujte pokyny o připoutání se nebo vypínání elektroniky. Letušky vás neupozorňují na to jen pro srandu králíkům.
Nepanikařte
Jestliže se letadlo uchyluje k nevyhnutelnému, tak nepanikařte. Letadlo nespadne hned a tak máte celkem dostatek času se zorientovat. Spočítat si kolik sedaček vás dělí od východu a nebo si nahmatat záchranou vestu. Věřte, že křiku a strachu kolem sebe budete mít nespočet. Chcete-li ale přežít musíte se zapřít silou vůle a zůstat v klidu, co nejvíc to půjde. Hysterie vám život nezachrání a o přežití vám jde primárně. V okamžiku, kdy letadlo skončí na zemi, není nic horšího než když začnete panikařit a ztrácet rozum. Lidé často ve vypjatých situacích ztrácejí rozum a to i tak, že zapomenou utíkat od hořících trosek. Mozek musí přijímat důležité rozhodnutí a vy mu musíte pomoct, například, že ze sebe strhnete hořící oblečení.
Vhodné oblečení
Je dobré, aby primárně dámy si nehrály na hvězdy. Do letadla bychom vždy měli mít volné a pohodlné oblečení. Volit vhodnější obuv jako jsou tenisky nebo boty s nízkou podrážkou, ve kterých se vám v případě nouze dobře poběží. Lepší bude vždy oblečení z vlny nebo bavlny, protože to nechytá tak rychle jako oblečení z umělých vláken. I když je venku horoucí léto, vezměte si sebou nějaký vršek. Svetr nebo bundu. Nevíte totiž, kde ztroskotáte a v noci byste také mohli mrznout.
Teď jsme vás jistě dost znejistili, možná vystrašili, ale nemusíte se zas tolik bát. Opravdu. Pravděpodobnost, že se s vámi při příštím letu zřítí letadlo je přibližně 0,0001%. Stejná pravděpodobnost, že zítra vyhrajete ve sportce miliardy.
Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Travelology, Planeta cestování, Věda živě