Daleký kontinent, na kterém žijí ojedinělé druhy zvířat, je v ohrožení. Za posledních pár měsíců zemi spalují plameny, které se nedaří krotit. Za tu dobu zemřelo více jak 500 miliónů zvířat, mezi ně patří jak savci, tak plazi, vačnatci i hmyz. Ti, kteří přežijí, mají nejasný osud. Mohou klidně zemřít i po týdnech, a to na dehydrataci, hladovění a nebo se mohou stát snadnou kořistí pro menší šelmy jako je třeba kočka nebo liška.
Přestože australská zvířata jsou přizpůsobena každoročním požárům v pouštích, to co se děje nyní, překračuje všechny hranice. Požáry jsou větší, agresivnější a rychle spalují území. Zvířata se tak nedokáží sami z tamějšího pekla dostat. Některé plameny dosahují několika metrů a navíc je v oblasti stále narůstající a pro zvířata vysilující žár.
Několik tisíc hasičů bojuje neúnavně s plameny, avšak ty se stále častěji vymykají kontrole. Hrozí, že zaniknou některé vesnice. Škoda na majetku je nevyčíslitelná stejně tak újma na životech lidí a hlavně australských zvířat.
Frustrace Australanů je cítit na každém rohu. Jejich důvěra ve vládní složky je také mizivá, vzhledem k tomu, že předseda vlády místo toho, aby řešil krizi hned, trávil kritické dny na dovolená na Hawaii, kterou si zkrátil pod nátlakem médii pouze o jeden den. Poté navštívil jedno z pustošených měst, avšak s velmi přátelskou atmosférou se nesetkal. Nikdo si s ní nechtěl ani potřást rukou. Ostatně, co mohl čekat. Stejně tak zůstává rozum stát nad tím, proč se v Sydney konal novoroční ohňostroj, když peníze na něj vynaložené, mohly pomoct v těžkém boji proti smrtícím plamenům, které sužují zemi.
Jak můžete pomoct vy?
Řada organizací a dobrovolnických institucí pomáhá při záchraně postižených komunit a také napomáhá při hašení požárů. Ať už chcete pomoci hasičským sborům, volně žijícím tvorům a nebo jen zajistit místo na přespání pro přeživší, níže naleznete několik odkazů a užitečných informací. Samozřejmě se jedná o finanční dary, které pomůžou Austrálii v boji. ( Je třeba umět trochu anglicky, případně vám pomůže slovník)
Jako první je to Australský Červený kříž. Po rozkliknutí naleznete informace, kam váš finanční dar poputuje. Červený kříž se stará zejména o podporu evakuačních center.
Pokud byste rádi pomohli zvířatům na těchto stránkách (tady a tady) si můžete adoptovat koalu ale i jiné zvíře, které se nachází v tíživé situaci. Pomoci můžete i volně žijícím zvířatům svým darem na těchto stránkách.
Kvůli požárům lidé trpí hladem a často jsou odstřiženi od civilizace. Proto vznikly potravinové banky, do kterých mohou lidé přispívat, jak finančně tak hmotně. Pro vás na dálku je to ale pouze finanční dar.
Pokud si z těchto odkazů nevyberete, můžete pátrat dál na internetu. Pro pomoc Austrálii vzniklo několik desítek organizací, které se snaží vybrat dostatečné množství peněz na záchranu a obnovu fauny, flóry a pomoci lidem, kteří ztratili domov, aby se mohli vrátit do běžného života.
Zdroj informací: Australský Červený kříž
Zdroj foto: Pixabay