Významná česká architektonická studia se spojila a společně vytvořila iniciativu Obnova 21 na podporu postiženým tornádem, které se 24. června ve večerních hodinách prohnalo Slováckem.
Tornádo si vyžádalo oběti na životech, mnoho zraněných a tisíce poničených domů. Necelých dvě stě z nich muselo být na základě nařízení stavebních úřadů strženo. Architektonické ateliéry edit architects, desk architekti, Marco Maio Architects a YUAR Architects na situaci zareagovaly založením iniciativy Obnova21 a postiženým tornádem poskytují projekt rodinného domu pro bono. Cílem iniciativy je přinášet architekturu tam, kde je to zrovna potřeba. Projekt Dům pro Slovácko vzniká pod záštitou České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Dům pro Slovácko se zachováním historického odkazu Dům pro Slovácko je koncept rodinného domu, který je navržený do uličních proluk vzniklých po stržených stavbách. Návrh čerpá inspiraci v původních slováckých staveních, a to jak dispozičně, tak vzhledově. „V dřívějších dobách měla zpravidla každá obec svého stavitele nebo zednického mistra a ten měl svůj rukopis, vzor, který je při troše pozornosti viditelný až dodnes. Stojí za úvahu s tímto odkazem při obnově pracovat. Velkou výhodou byla podobnost dispozice, stavebních řešení a mnohých detailů. Navíc byl tento vzor flexibilní. A na tuto flexibilitu navazuje i naše myšlenka konceptu Domu pro Slovácko,“ říká architekt Lukáš Janáč z ateliéru YUAR, iniciátor akce. „Naším cílem je vytvořit projektovou dokumentaci rodinného domu se soudobou dispozicí, materiály a technologiemi a tento projekt nabídnout stavebníkům formou pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Nejen že se tím může významně ušetřit čas a náklady, ale zároveň se pomůže zachovat historický odkaz,“ dodává Janáč. Projekt rodinného domu si půjde jednoduše vyžádat prostřednictvím webu Obnova 21.
Pod záštitou České komory architektů
Nad iniciativou převzala záštitu také Česká komora architektů. „Představenstvo komory uvítalo aktivitu mnoha našich členů, za všechny uvedu Lukáše Janáče, rodáka z Mikulčic, kteří se vydali cestou návrhu vzorového domu, umožňujícího místním projektantům jej osadit a upravit podle individuálních přání. Předáváme návrh samosprávám v postižených obcích k dalšímu využití. Věřím, že se osvíceným zastupitelům těchto obcí podaří využít nedávnou katastrofu v lepší budoucnost těchto sídel. ČKA, stejně jako ČKAIT, je připravena být nápomocná nejen při obnově jednotlivých domů, ale i v koncepčním plánování – nové regulaci sídel, aby se neopakovaly některé historicky vzniklé urbanistické chyby minulosti,“ komentuje iniciativu Jan Kasl, předseda České komory architektů, který je rodákem z nedalekých Dubňan.
Obnova 21 tak konkrétním projektem rodinného domu navazuje na projekt Architekti Pro Bono – iniciativu českých architektů poskytujících bezplatné či zlevněné architektonické poradenství a služby obětem přírodní a lidské katastrofy, která postihla na konci června jižní Moravu a Lounsko.
Zdroj informací: Obnova 21 – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay