Austrálie má nový plán pro otevření hranic

Autor:

Zdroj info: Lonely Planet ; zdroj foto: Pixabay

Už rok a půl trvá uzavření ostrovního státu před celým světem. To by se nově mělo změnit. Australská vláda totiž přednesla plány plné nadějí.

Oficiálně byl uveden čtyřfázový plán, který začne platit, až bude naočkováno přes 80 procent tamních obyvatel. Plán začíná na odstranění místních a celostátních omezení, poslední fází bude otevření mezinárodního hranic pro cestování.

Fáze A

Jedná se o aktuální stav. To znamená, že některé státy a teritoria jsou uzavřena a platí přísná protipandemická pravidla. Preventivně, aby se potlačil růst nákazy koronavirem a byla připravena půda pro masivní očkování.

Fáze B

Jedná se o tzv. přechodovou fázi. V tomto bodě by mělo být naočkováno 70 % obyvatel, pro které budou stanovena speciální pravidla. V platnost vstoupí nová pravidla pro očkované cestovatele (zejména snížení karantény) a zároveň studentská a obchodní víza se na chvíli omezí.

Fáze C

Zde se předpokládá, že bude už naočkováno 80 % obyvatel. Pomalu se začnou otevírat mezinárodní hranice. Do země se budou moci vrátit očkovaní Australané a zároveň ti, co se nechali očkovat v Austrálii budou moci opustit zemi. Cestovatelská bublina, která byla mezi Austrálii a Novým Zélandem, se rozšíří na země s podobně vysokou proočkovaností.

Fáze D

V tomto bodě by se Austrálie měla vrátit do stavu jako před pandemií – tedy víceméně. Karanténa by zůstala pouze pro turisty, kteří by přicestovali ze zemí s velmi vysokou nákazou. Kdy k této fázi dojde, není však jasné.

Kdy k tomu dojde?

Je tedy nutné myslet na fakt, že neexistuje časová osa, která bude určovat, kdy jaká fáze vstoupí v platnost. Nejvíce to bude záviset na dodávkách vakcín. V současné době je v Austrálii plně naočkováno 14 % obyvatel. Dle předpokladů by se fáze B – tedy 70 % očkovaných mělo dosáhnout ke konci roku 2021.

Za celou dobu pandemie se v Austrálii nakazilo zhruba 36 tisíc obyvatel a z toho zemřela necelá tisícovka.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Pixabay