Překvapení Češi se vracejí z dovolených rozpačití, zapomněli se fyzicky připravit

Autor:

Zdroj info: Centrum zdravého sezení ; zdroj foto: Pixabay

Češi letos rapidně podcenili fyzickou přípravu na léto. Drtivá většina si neuvědomila, že z důvodu dlouho trvající pandemie svou klasickou fyzickou zátěž nemusí zvládnout jako v předchozích letech.

Češi se tak vrací z dovolených s poškozenými zády, bolestmi či dokonce s úrazy. Ty jsou způsobené atrofovanými zádovými svaly a především špatnými návyky při sezení, které si osvojili na home-office během uplynulého roku.

Nekonečně dlouhé měsíce, které museli mnozí Češi strávit zavřeni ve svých domovech v průběhu letošního i loňského roku, představují nyní vysoké zdravotní riziko. Několik po sobě následujících lockdownů, čekání na teplé počasí a především nucené „domácí vězení“ drtivé většině lidí radikálně omezilo možnost nejen zdravého pohybu, ale také trénink v podobě správného sezení. I přes fakt, že v uplynulém roce došlo k několika drobným rozvolněním, pohybový aparát u naprosté většiny obyvatelstva utrpěl mnoho negativních dopadů.

Doba dovolených je nyní v plném proudu, a i když lze chápat, že se lidé letošního léta nemohli dočkat, v České republice se objevuje nový nekalý trend. Tím je neopatrnost při pohybu. Právě letos, by více než kdy jindy, měli být lidé mnohem obezřetnější. To se ale neděje. „Práce se zádovými svaly by se neměla podceňovat. Jedná se o jeden ze základních pilířů držení těla, který člověk využívá častěji, než by sám dokázal odhadnout. Špatné držení těla při práci například vsedě na gauči či dokonce vleže na posteli u mnohých lidí způsobilo ochabnutí svalů a osvojení špatných návyků. Ty pak mohou při následné dovolené způsobit při sportu či aktivitě na chatě nemalé zdravotní obtíže“ říká Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sezení a pokračuje: „Stejně obezřetní by lidé měli být také při návratu z dovolených do svých zaměstnání. Trénovat by tak měli nejen přechod z kancelářských židlí ke sportovním aktivitám, ale i opačný směr.“

Současně s tělem navíc trpí i psychika. Bolavá záda při výkonu práce způsobují klesající koncentraci, ale zejména mohou donutit člověka přímou úměrou ke špatnému sezení, což umocní jeho problémy.

Zdroj informací: Centrum zdravého sezení – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay