Podle optimistických výhledů to ještě loni vypadalo tak, že Austrálie otevře hranice v letošním roce. Situace se ale změnila.
I přes počátek fáze očkování se na kontinent první mezinárodní cestující dostanou možná až příští rok. Podle výroku tajemníka ministerstva zdravotnictví, lze předpokládat, že země příliš proočkování nedůvěřuje, protože se neví, jeslti se nákaza bude moci šířit i tak dál, a pokud ano, co to bude znamenat. V Austrálii nechtějí tedy nic podceňovat a dostat se v boji proti koronaviru zase na začátek. Nicméně i tak se jedná o jednu z mála zemí, která se s nákazou vypořádala velmi dobře – především díky tomu, že se mohla odstřihnout od celého světa – za celou dobu trvání pandemie se na pevnině nakazilo necelých 30 tisíc lidí. Což je velmi málo z celkového počtu 25 miliónů obyvatel.
Australské hranice jsou zavřeny už od března loňského roku. Jediný, kdo může na půdu vstoupit, jsou obytelé s trvalým pobytem, kteří se vrací ze zahraničí domů – i tak se ale jedná o velmi omezené množství lidí. Navíc někteří rodilí Australané zůstávají i přes tak dlouhou dobu v zahraničí, protože by si nemohli finančně dovolit absolvovat 2týdenní karanténu v hotelu. V přepočtu to vychází na zhruba 50 tisíc korun. Výjimku pro vstup mají lidé z Nového Zélandu, kteří patří do tzv. cestovatelské bubliny.
V cestovatelských vodách se ale začíná spekulovat o tom, jestli se přeci jen kontinent neotevře dřív, protože by měla být zprovozněna linka mezi Sydney a Londýnem. Tuto trasu by létala aerolinka Qantas. Nicméně pro vstup na palubu by měl být vyžadován očkovací pas. Očkování Australanů by podle všeho mělo začít v únoru.
Zdroj: Aerolinka Qantas
Foto: Pixabay