Důležité informace o očkovacím pase aneb Bude cestování jednodušší?

Autor:

Očkování se zřejmě stane první volbou cestovatelů, kteří se nechtějí vzdát svých cest a poznávání zahraničí. Ostatně právě očkování by mohlo zjednodušit celý systém. Na hranicích nebo letištích by odpadly zdlouhavé a nepříjemné procesy testování.

O očkovacím pasu se zatím toho moc neví. Už týden po druhé dávce očkování je člověk podle odborníků chráněn před nákazou. Ale nutno podotknout, že to neznamená, že by člověk nemohl být infekční a nákazu přenášet dál. Avšak stále se jedná o jednu z nejspolehlivějších cest, jak se vrátit zpátky k běžnému životu tak jako před příchodem koronaviru.

Před pár dny jsme vás informovali o Rumunsku, která jako první zavádí možnost, že turisté, kteří budou očkováni nemusí podstoupit jinak povinnou karanténu. Po jeho vzoru tak budou zřejmě přibývat další země. Bezstarostně by lidé mohli s očkováním vyrazit za dobrodružstvím klidně už v září.

Způsob prokázání očkování

„Diskutuje se o tom, jak se co nejefektivněji prokázat, aniž by tento systém porušoval ochranu osobních údajů. Kromě toho by tento systém měl být jednotný, podobně jako cestovní pasy, aby pro úřady bylo snadné dokument uznat. Přesně to bylo i tématem posledního jednání lídrů Evropské unie. Například Řecko, kam každoročně míří i nejvíce našich klientů, navrhovalo cestovní pas rovnou nahradit tím očkovacím, nicméně tento návrh zatím neprošel,“ popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Zatím nejreálněji vypadá varianta aplikace či speciální karty pro ty, kdo nevlastní chytrý telefon. Podle New York Post na takovém projektu už pracuje americká firma Common Trust Network, její aplikace by se měla jmenovat Common Pass. Jde o společnost, která je partnerem leteckých společností, jako je Virgin Atlantic, Lufthansa nebo Swiss Air Lines, proto je tento vývoj pravděpodobný. V praxi by aplikace fungovala tak, že do ní nahrajete potvrzení o očkování anebo výsledek testu, systém potom vygeneruje QR kód, který si zaměstnanci letiště naskenují, ale uvidí jen informace ke Covidu, nikoli vaše osobní údaje.

Svobodného cestování na dosah

Za uznávání očkování místo nutnosti podstoupit test při vstupu do cizí země bojuje i generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu Zurab Pololikashvili. Minulý týden vyzval k tomu, aby všechny země tuto myšlenku akceptovaly jako základ k tomu, že se svět zase svobodně rozpohybuje. „Vakcína je krok správným směrem, ale restart turismu už nemůže čekat. Očkování musí být součástí širšího přístupu, který zahrnuje certifikáty nebo pasy potvrzující bezpečné překročení hranic,“ prohlásil Pololikashvili na zasedání Globálního krizového výboru UNWTO v Madridu.

Řecký premiér dokonce poslal dopis na stejné téma předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, v němž žádá co nejrychlejší schválení jednotného postupu. V Evropské unii se ještě přemýšlí o tom, aby se ti, kdo očkovaní nebudou, nestali občany „druhé kategorie“. Což se koneckonců tak trochu stalo, když například australské aerolinky Qantas oznámily, že zvažují umožnit cestu jen naočkovaným pasažérům. Podle von der Leyenové je ale důležité myslet na ty, kdo k vakcíně nebudou mít přístup, nebo ji ani do budoucna například ze zdravotních důvodů nebudou moci podstoupit.

Zdroj: Invia, MZV
Foto: pixabay