Až příště usednete za volant, dávejte na sebe i ostatní větší pozor

Autor:

Jeden by řekl, že je dnes od rána taková ta klasická listopadová neděle. Jenže ona je i něčím zvláštní. Dnes je totiž mezinárodní den obětí dopravních nehod.

Zná to asi každý. Sem tam šlápnete víc na pedál a auto zrychlí, jindy je člověk v pracovním životě tak zaneprázdněný, že i při řízení potřebuje vyřizovat další věci na telefonu, výjimkou také není ani to, že se lidé i v současné době zapomínají nebo nechtějí poutat. Přitom bezpečnostní pás může v 95 % dopravních nehod zachránit doslova život. Přesun z místa A do místa B je poslední dobou trochu loterie. A tak všechny tyto nešvary za volantem nám mohou navždy změnit život. Chvíle, které už nikdy nepůjde vzít zpět. Leckdy nejde o minuty, ale právě o drahocenné sekundy.

Někdy to možná není ani vaše vina, jen někdo jiný chtěl na silnici riskovat o něco víc, než měl. Možná to bylo ego a chtěl se před někým předvést, jak výkonné má auto a možná to byl jen mylný pocit, že když přidá o několik desítek kilometrů za hodinu víc, bude na místě dřív. A v nejhorších případech někdo sedne za volant i opilý, protože se přeci nemůže nic stát. Jenže ono se může stát spousta věcí. A člověk by po každé, kdy usedne do auta, měl myslet právě na to, že kdykoliv se může stát cokoliv.

Za volantem buďte tedy trpěliví a zbytečně neriskujte. Ono i orosené podzimní listí může pěkně klouzat a člověk se dostane do smyku tak rychle, že ani neví jak. V takových situacích zachovejte klid. Pro větší jistotu absolvujte klidně kurz bezpečné jízdy – není žádná ostuda být na určité situace připraven profesionály. Pokud nestíháte, tím že přidáte, nic nevyřešíte. Ušetříte si tím jen pár minut a někdy ani to ne. Navíc, co když vám do cesty skočí srnka, nevyberete zatáčku a nebo vám ve městě vběhne do cesty dítě? Jak tohle vše ve vysoké rychlosti končí, asi už tušíte.

A tak speciálně k dnešnímu dni mějte na paměti, že až zase jednou přidáte plyn nebo se nebudete plně věnovat řízení, nezapomeňte na to, že na každého vždycky doma někdo čeká. Ať už je to manžel, manželka, přítel, přítelkyně, otec, matka nebo kdokoli jiný. Nikdo z těchto lidí nechce zvednout telefon, přes který mu policie oznámí smutnou zprávu…

Zdroj info: Autorský text
Zdroj foto: Pixabay