České kopce trpí na nedostatek sněhu. Lyžování může být tak nebezpečnější

Autor:

Zatímco si naši sousedé užívají na horách dostatek sněhové přikrývky, v tuzemsku to nemusí zas tolik platit. Řada skiareálů musela předčasně ukončit sezonu, ostatní udržují alespoň umělý sníh na sjezdovkách.

Rok co rok přichází vyšší teploty dříve, a tak se není čemu divit, že to venku vypadá spíše na příchod jara než na pořádnou zimu. Letos ostatně nebylo ani tolik sněhu jako loni – hlavní město je toho důkazem. Pokud však chcete vyrazit na lyže, pak byste obzvlášť teď měli být obezřetnější, protože sjezdovky se stávají vlivem teplot a deště trochu nebezpečné.

Pozor na měkký sníh

Koho ještě čekají jarní prázdniny, pak by raději měl vyrazit do zahraničí – třeba rakouských nebo italských Alp, kde si sportování užijí více. Dokonalé sjezdovky však nejsou zárukou ani tam, protože zejména u dolní stanice lanovek se už v odpoledních hodinách vyskytuje měkký a rozbředlý sníh. Letošní rok lyžování prostě nepřeje.

Měkký sníh je problém nejen pro zážitek z lyžování, ale také pro kolena, která jsou jím více zatěžována. Jízda je tak náročnější a spolu s tím roste i riziko poranění nebo srážky s jiným lyžařem. „Kvůli těžkému sněhu, se kterým nyní lyžaři často bojují už i třeba v Rakousku, evidujeme zvýšený počet zranění kolenních vazů,“ říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Pokud navíc vyrážíte na lyže s dětmi, pak byste se měli zaměřit na ranní hodiny, kdy jsou sjezdovky perfektně upravené. Vyhnete se tak rozježděnému sněhu, který může být zrádný. „Přeceňování sil dětí je často spojeno s úrazy. I proto je u nich nutné dbát na dostatečný odpočinek, dodržování pitného režimu a neopomínat svačinu či oběd,“ říká Vlastimil Divoký.

Kvalitní chrániče by měly být samozřejmostí

Každý, kdo jezdí pravidelně na hory, ví, že musí mít s sebou základní vybavení. Nejsou to jen lyže a hůlky, ale zejména helma a chránič páteře. V České republice zatím není povinné mít helmu na hlavě, jen doporučené, nicméně z logiky věci je hlava při pádu nejzranitelnější. Zatímco helmu má 98 procent dětí, chránič páteře nasadí rodič pouze každému čtvrtému dítěti. Což je docela na pováženou. Sice se jedná o vyšší investici, která ale ve finále může předejít horším následkům při zranění. Během nočního lyžování nebo když se na svah snáší mlha je žádoucí, aby nejen děti měly na sobě reflexní prvky.

Zdroj informací: ERV Pojišťovna, Portál ČHMÚ, Kam za sněhem
Foto: Pixabay