Lidé se možná brzy vrátí na Měsíc. V únoru na něm úspěšně přistál první ze tří lunárních modulů

Autor:

Společnost Intuitive Machines spolupracuje s agenturou NASA na průzkumném programu Artemis. Úspěšně byla dokončena první lunární mise, a to v pátek 23. února v 0:33 středoevropského času, kdy na povrchu Měsíce přistál lunární modul Nova-C. Ten je navíc vybaven speciální technologií od Columbia Sportswear, která ho chrání před extrémními teplotami.

Úspěšnost mise je přímo klíčová, protože sonda bude zkoumat a analyzovat data, která poslouží ve vědeckém a technickém přípravném procesu pro budoucí lidské mise na Měsíc, právě v programu Artemis. Columbia Sportswear se zapojila do tohoto projektu, který představuje návrat USA na Měsíc po 52 letech. Jejich technologie Omni-Heat, která se dnes běžně používá jako lehká prodyšná tepelná podšívka oblečení a obuvi, byla využita k ochraně modulu Nova-C před extrémními teplotami vesmíru pohybující se od -150°C do +150°C.

„Columbia se zaměřuje na vývoj a testování nových technologií v náročných podmínkách a partnerství s Intuitive Machines přináší naší značce potenciál pro další průlomové inovace.“ řekl Joe Boyle, prezident značky Columbia Sportswear. Toto jedinečné partnerství a účast na lunární misi dává společnosti Columbia Sportswear jedinečnou příležitost vyzkoušet a ověřit své technologie v extrémních podmínkách, které na Zemi nenajdeme. Získané poznatky z této mise budou pro americkou značku neocenitelné, pomohou jí dále zdokonalovat své výrobky a vyvíjet nové technologie.

NASA pro dopravu nákladu na povrch Měsíce vybrala Intuitive Machines. Společnost totiž vlastní robotický lunární modul Nova-C. Modul, nazvaný Odysseus, byl vynesen na svou misi raketou Falcon 9 od Space X. Po vyložení nákladu bude Odysseus během svého pobytu na Měsíci sbírat vědecká data.

Mise IM-1 je první ze tří plánovaných lunárních přistání společnosti Intuitive Machines v rámci programu NASA Commercial Lunar Payload Services. Jejím cílem je položit základy pro udržitelnou lidskou přítomnost na Měsíci a podpořit komerční rozvoj průzkumu.

„Vytváření a definování lunární ekonomiky vyžaduje inovace přesahující normy průmyslu,“ uvedl Steve Altemus, prezident a generální ředitel společnosti Intuitive Machines a dodal: „Věříme, že integrací technologie Columbia Omni-Heat Infinity do naší lunární mise IM-1 jsme se stali průkopníkem pro řešení blížících se potřeb Země i další generaci komerčního průzkumu vesmíru, který zpřístupní Měsíc pro pokrok lidstva.“

Zdroj informací: Intuitive Machines, Columbia Sportswear, NASA
Foto: se svolením Intuitive Machines