Máte rádi cestování nebo jen rádi čtete? Pokud je vaše odpověď ano, můžete zkusit cestovatelské knihy. Nemáme teď úplně na mysli turistické průvodce ale beletrii, která ve vás probudí vnitřního dobrodruha a třeba vás inspiruje, kam se vydat příště.
Na Cestě – Jack Kerouac
Klasika mezi cestovatelskými knihami a taky jedna ze zásadních knih, která formovala celou jednu (minimálně) generaci – právě Jack Kerouac je považován za jednoho ze zakladatelů tzv. beatnické generace, mezi kterou bylo cestování velmi populární. Autobiografický román Na Cestě sleduje hlavního hrdinu Sala, který prahne po poznání a objevování světa, a tak se vydává z New Yorku na západ Ameriky. Většinu cesty absolvuje stopem nebo „načerno“ nákladními vlaky. Díky životu na cestě potkává stále nové a nové lidi, zažívá nové zážitky a celá jeho cesta se i díky množství alkoholu stává jednou velkou párty. Postupem času se ale hrdina stává silnějším a sebevědomějším člověkem – a přesně tomu vás cestování sólo může naučit.
Vagabonding – Rolf Potts
Kniha Vagabonding sice ještě v českém překladu nevyšla, ale pokud umíte alespoň trochu anglicky rozhodně jí dejte šanci. Obzvlášť, jestli patříte mezi jedince, které neuspokojuje každoroční dvoutýdenní válení u moře, ale toužíte se stát tzv. nomádem, je pro vás tato kniha to pravé. Naučí vás totiž základy toho, co je potřeba k vybudování dlouhodobého života na cestách. Dozvíte se, jak na cestách zacházet s penězi nebo jak kompletně změnit svůj náhled na vlastnění věcí, a mohli si díky tomu dovolit cestovat co nejdelší dobu bez utrácení horentních sum. Říkáte si někdy při projíždění instagramu, jak to ti lidé dělají, že můžou pracovat z pláže na Bali? Rolf Potts vám na tuhle otázku možná odpoví.
Umění Cestovat – Alain de Botton
Zatímco většina knih o cestování popisuje, kam se vydat a jak „správně“ cestovat, Umění Cestovat si pokládá hlavně otázku proč. Filozoficky laděné eseje o tom, kde se vlastně bere touha člověka cestovat, jak nás cestování mění, jak na cestách co nejvíc získat a být šťastnější, se opírají nejen o Bottonovi vlastní zážitky, ale i o myšlenky mnohých filosofů a umělců. Umění cestovat vám zkrátka pomůže změnit pohled na cestování, které mnoho lidí považuje jen za jeden ze způsobů kterým strávit dovolenou.
Útěk do divočiny – Jon Krakauer
Útěk do divočiny je příběhem mladíka Christophera McCandlesse, který se po dokončení univerzity rozhodl věnovat veškeré své peníze na charitu, sbalí si všechny svoje věci a podniká cestu napříč Spojenými státy ve snaze najít sám sebe. Když dorazí až na Aljašku, opouští i své auto, pálí zbylé peníze a vydává se bez mapy a dalších pomůcek žít do divočiny. O čtyři měsíce později je ale nalezen mrtvý ve vraku autobusu, který mu sloužil jako příbytek. Útěk do divočiny je jednou z nejznámějších cestovatelských knih a v roce 2007 se dočkal neméně populární filmové adaptace. Spisovatel a horolezec Jon Krakauer mapuje celé toto putování skrze vyprávění lidí, se kterými se Christopher na své cestě potkal a doplňuje ho o zápisky z deníku nebo podtrhané pasáže Christopherových knih. Nejedná se však o pouhou rekonstrukci událostí, ale o napínavý příběh o lidské touze po svobodě a životě v souladu s přírodou.
Geniální přítelkyně – Elena Ferrante
Geniální přítelkyně je prvním ze čtyř dílů tzv. neapolské tetralogie, která se stala celosvětovým bestsellerem a jejíž seriálového zpracování se ujalo HBO. Děj knihy nás zavede do nejmenované chudinské čtvrti na okraji města Neapol v 50. letech 20. století. Vypravěčkou příběhu je Elena, která ve stáří vzpomíná na svůj život, který byl do značné míry ovlivňován silnou osobností její (geniální) přítelkyně Lily. Ústředním tématem je sice vzájemné přátelství Lily a Eleny, ale autorka nás v rámci jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti – ať už ekonomickým nebo ideologickým. Geniální přítelkyně je ideálním dovolenkovým čtením, hlavně pokud se chystáte na oblíbené Amalfinské pobřeží nebo některý z úžasných ostrovů v okolí Neapole.
Anthony Bourdain
Cestování není jen o památkách a odpočinku, ale také o ochutnávání místních specialit. Pro Anthony Bourdaina, populárního televizního kuchaře, je cestování hlavně cestou za tím nejlepším jídlem. V češtině vyšly třeba Nevábné chuťovky a Šéfkuchař na cestách. V Šéfkuchaři na cestách se vydává napříč světem za těmi nejzajímavějšími a unikátními pokrmy – mnohdy celkem bizarními. Nevábné chuťovky jsou pak především s humorem a nadhledem popsaná dobrodružství a mnohdy výstřední příhody, které na svých cestách za jídlem zažil. Bourdain ve svých knihách inspiruje čtenáře být cestovateli namísto turisty a připomíná, jak obrovský význam má jídlo v různých kulturách a jakou má úžasnou schopnost ostatní kultury poznávat a navzájem sbližovat.
Modré silnice: Cesta do nitra Ameriky – William Least Heat-Moon
Další autobiografická kniha, ve které se autor po osobní ztrátě vydává na cestu napříč Amerikou po tzv. modrých silnicích – venkovských cestách značených na starých mapách modrou barvou. Jeho příběh vás přenese do 80. let 20. století, do těch nejzapomenutějších koutů Spojených států, a to skrz odpočívárny kamionů, špinavá bistra, ale i nádhernou americkou krajinu nebo místní – a často velmi svérázné – obyvatele a komunity.
Ladislav Zibura
Ladislav Zibura je český cestovatel a spisovatel, který své cesty popisuje vždy s humorem a nadhledem. Většinu míst, o kterých píše, navíc absolvoval pěšky – za sebou má třeba pěší cestu do Jeruzaléma, Santiaga de Compostela, Arménie nebo Gruzie. Ať už se sami plánujete někdy vydat na dlouhou pěší túru nebo si jen chcete přečíst zábavné historky z těchto zemí, knihy Ladislava Zibury vás určitě budou bavit. Nejnovějšími přírůstky jsou pak Prázdniny v Evropě nebo Prázdniny v Česku, které vznikly během pandemie a přiblíží vám i méně známá místa naší krásné a rozmanité země.
Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka
Na závěr nesmí chybět ani naši největší cestovatelé – Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Nerozlučná dvojice dobrodruhů podnikla za svůj život desítky cest po celém světě, a to v proslulých vozech značky Tatra. Jejich cesty se staly velkým fenoménem, a kromě knih z nich vznikla i spousta dokumentů. Knihy o jejich putování nás zavedou do Afriky, Jižní Ameriky, Asie nebo Austrálie a kromě spousty zážitků jsou plné krásných fotografií, které na cestách Miroslav Zikmund pořídil. Zejména u starších knih se sice čtenář musí odprostit od komunistické rétoriky (bez které by nejspíš ani nevyšly), ale i po tolika letech mají co nabídnout. A třeba Afrika kolem Tatry určitě potěší i automobilové nadšence, protože podrobně popisuje, jak auto na takovou cestu připravit, jak ho v polních podmínkách opravit a co všechno se s ním dá zvládnout.
Zdroj informací: Forbes, Martinus
Zdroj foto: Pixabay