Určitě to znáte z dřívějších dob. Když se cestovalo s dětmi do zahraničí, většinou je měli zapsané rodiče ve svém pase nebo občanském průkaze. Přesně tak na to vzpomínám i já. I když při prohlížení starých věcí jsem našla svůj pas z dob, kdy mi bylo asi pět let. Baculaté tvářičky a culík ve tvaru palmy. Dnes už je doba jiná a každé dítě, které cestuje do zahraničí musí mít svůj vlastní osobní doklad. Samo si na úřad nedojde, jak to tedy funguje? Čtěte následující řádky.
Co se týče cestovního pasu, tak ten funguje stejně jako u nás dospělých. S pasem cestujete do všech zemí, které nejsou v Evropské unii a do zemí, se kterými nemá Česká republika dohodu. V opačném případě vám bude stačit jen občanský průkaz. Jak jsme se již bavili, tak každé dítě potřebuje svůj vlastní osobní doklad. V praxi to znamená, že i váš osmiletý potomek může mít občanský průkaz. Pravidla platnosti jsou ovšem jiná než u běžného občanského průkazu.
Občanský průkaz pro osoby mladší 15 let se vystavuje na obecním úřadě s rozšířenou působností. Platnost průkazu je pět let. Avšak nezapomínejte na to, že vaše dítě roste a mění se, tudíž po každé, když změní výrazně vzhled a nastává situace, zda-li by úředník rozpoznal, jestli je na fotce opravdu vaše dítě nebo ne, je na čase nechat vyrobit průkaz nový. Vystavení občanského průkazu pro dítě stojí 50 korun. Žádost podává i hotový průkaz přebírá vždy zákonný zástupce dítěte.
Cestovní pas pro dítě se také vystavuje na obecním úřadě s rozšířenou působností. Tak jako u dospělých platí určité lhůty. Tudíž pokud chcete ušetřit, je třeba cestovní doklad začít vyřizovat s předstihem. S sebou si vezměte rodný list dítěte, samozřejmě i dítě samotné a váš občanský průkaz. Na místě se dítě vyfotí, tudíž nepotřebujete žádnou fotografii. Správní poplatek za vyhotovení cestovního pasu do 30 dní činí 100 korun. Pokud na to spěcháte, tak za vyhotovení do 5 dní zaplatíte 1000 korun a expresně do 24hodin 2000 korun.
Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: autorský text, Obecní úřad Prachatice