Od semínka po květ. Navštívili jsme zahradnictví s neobvyklými zvířecími obyvateli

Autor:

Na jihu Čech asi 7 kilometrů od Volyně se nachází na konci stejnojmenné vesnice zahradnictví. Není obyčejné, tak jak je většinou znáte z větších měst. Jakmile začnete přijíždět k zahradnictví, budete uchváceni. Zaparkovat se dá naproti areálu, avšak koná-li se nějaká akce, musíte místo k zaparkování hledat o něco dále. Místo je oblíbeným nejen pro lidi z okolí, ale zahradnictví navštěvují i lidé z větší vzdálenosti. Je to místo, kde se cítíte dobře a každý vás tu přivítá s úsměvem na tváři.

Na rozloze 20 000 metrů čtverečných se tady toho dá najít opravdu mnoho, ale my to vezmeme postupně. Před vstupem do prodejny, si můžete venku povšimnout několika regálů s mnoha květinami. Většinou zde najdete ty, které jsou sezónně nejžádanější. Při naší návštěvě to byly macešky, primulky a narcisy. Barevných kombinací je tu tolik, že se mi nepodařilo je všechny spočítat. Při vstupu do prodejny vás od pokladny zdraví paní Bošková . Za chvíli se objeví i její manžel a familiárně nás přivítá. Společně se vydáváme na ukázku pokladů, které tu skrývají.

Ještě než dorazíme k první zastávce, nám vypráví historii zahradnictví. Všechno to začalo v roce 1983, nejdříve jako nevinný koníček. Manželé prodávali ve stánku pár rostlinek. Najednou se začaly přidávat další květiny. Do té doby své malé zahradnictví měli doma na zahradě. V malém skleníku a pěti fóliovníky. Jejich sortiment se začal rozšiřovat a místo pomalu přestávalo stačit a tak se stalo, že o několik let později, tedy v roce 1999 se rozhodli, že na konci vesnice vybudují velký třiceti metrový fóliovník. Zde se položil první stavební kámen pro zahradnictví, tak jak ho známe dnes. Postupně začal přibývat další fóliovník a skleníky. V zadní části pozemku vyrostla jezírka, altánek a objevila se první zvířata. Na práci v zahradnictví se podílí celá rodina Boškových a také zaměstnanci a pár brigádníků.

Tak jak končí vyprávění, dostáváme se do skleníku, kde to všechno začíná. Tady se do malých květináčků sázejí ještě menší rostlinky, aby následně mohly růst a stát se krásnými květinami a nejen jimi. Skleníky jsou opravdu veliké, ostatně uvidíte to na fotografiích. Krása střídá nádheru, ale také je třeba si uvědomit, kolik času a práce tohle všechno zabere. Pro to, aby zde vše fungovalo, rodina obětovává většinu svého času a to i toho volného. Díky vůli a píli se podařilo vybudovat jedinečné místo, kam se lidé rádi vracejí a to i přesto, že nemají v plánu něco koupit, tak po prohlídce přesto nakoupí.

Od skleníků se vydáváme po cestě za zvířaty. Najdete jich tu opravdu mnoho. Všechny zvířátka můžete sami vidět, když se do zahradnictví vydáte na jednu z jejich akcí. Na rozlehlém pozemku mohou děti spatřit například klokany. Početná skupinka klokanů si to tu hopsá ze strany sem a tam. Jsou sice plaší, ale můžete být k nim přes plot tak blízko, že zoo je proti tomu nic. Rodinu klokanů doplňuje lama, ale nebojte se neplive. Vedle v sousedství klokanů se nachází kozy. Oproti tomu naproti bydlí malí poníci a osel. Nad nimi pak kozel Matěj a další vzácné kozy, kterých je na světě po málu. Oproti normálním kozám je poznáte snadno. Mají půlku těla bílou a půlku černou. Právě se narodily malí nezbedníci. Po svém kusu pozemku si to hopsají jak trysková myš.

Když se přesuneme ještě dál, dojdeme do obydlí lam. Pan Boška nás vzal za nimi do ohrady, přestože se tam normálně nesmí. Zrovna byl čas krmení. Lamy jsou velmi vtipná zvířata, ale opět úplně neškodná. Jablko z ruky si berou až moc ochotně. Jakmile nakrmíme lamy, přesuneme se do poslední části volných výběhů. Zde se nacházejí daňci a mufloni. Ti už se z ruky nakrmit nenechají, ale ochotně si dojdou na hromádku pro svou dobrotu a tak lze tyto krásné tvory pozorovat tařka z pár metrů. Pan Boška a já jsme se přesunuli ještě na kopec, odkud je vidět krásně na celé zahradnictví. Sám říká, že tohle je jeho nejoblíbenější místo. Místo, ze kterého vidí, co všechno s rodinou dokázali a jak je na to vše pyšný.

Poslední zvířecí zastávka nás čeká ve voliéře. Zde se v několika „buňkách“ nachází pestrobarevné andulky a papoušci. Při naší návštěvě nám papoušci lítali nad hlavou jak o závod, chtělo to notný čas, aby se mi podařilo je zachytit na fotografii, když zrovna sedí a nehýbou se. Následně opouštíme zvířecí část a mě tak nějak zahřeje u srdce, když vidím tu nepřebernou lidskou lásku k zvířatům. Všichni zvířecí obyvatelé se zde mají čile k světu a je jim tu dobře. Až se na ně půjdete podívat, prosím vás o jediné, nekrmte je svým jídlem, přece jim nechcete ublížit.

Při cestě zpět míjíme jezírka, ve kterých naopak bydlí ryby. Když se zde konají akce, je možné si přijít i zarybařit. Naposledy tu probíhala soutěž o chycení největší ryby. Pánové i děti tu tak mohou strávit příjemný čas, než se jejich ženy nakoupí a ratolesti vyblbnou na jiném programu. Každoročně v zahradnictví probíhá Letní slavnost, která letos vychází na sobotu 13. července. Užijete si tu mnoho zábavy a soutěží. Z nebe budou padat bonbony a prázdný žaludek také zasytíte, třeba gulášem, klobáskou nebo něčím jiným. Ostatně probíhat bude soutěž ve vaření guláše, tak se můžete přihlásit. Každoročně se účastní mnoho týmů ze všech koutů republiky, ale i Maďarska. Loni jste si tu mohli užít i jízdu na čtyřkolkách, nebo se pokochat krásnými starými auty.

Letní slavnost není jediná akce, kterou zahradnictví pořádá. Na podzim je to Dýňování, včetně soutěže o nejhezčí vydlabanou dýni. V zimním čase se můžete těšit na Rozsvícení vánočního stromku, tradicí je, že se pije punč a zpívají koledy. Za zpěvu koled se rozsvítí strom u zahradnictví. Na Facebookových stránkách také probíhá soutěž o nejhezčí truhlík. Můžete tak vyhrát hodnotné ceny.

Pomalu se dostáváme zpět do hlavního fóliovníku, kde se nachází prodejna, avšak ještě než se rozloučíme, projdeme spojnicí mezi skleníkem a venkovním prostorem. Zde se nachází „tropická“ část skleníku, která je otevřená pro veřejnost většinou při nějaké akci v zahradnictví. Svůj domov přes zimu, než se přestěhují na prodejnu, tu mají i dva papoušci. Tito papoušci jsou symbolem, který bezesporu k zahradnictví patří už od začátku.

Od papoušků projdeme ven a pomalu obejdeme budovu. Dostaneme se tak k venkovní expozici. Zde naleznete nejrůznější ovocné stromy a túje k prodeji. Ale jsou tu k nalezení i jiné rostliny a stromky, například bonsaje, na podzim zase chryzantémy. Sortiment se mění dle ročního období. V zahradnictví můžete koupit vše, co vás napadne, ať už to jsou sazeničky, zelenina, okrasné rostliny a stromy, včetně těch exotických. Dále pak skalničky, letničky, orchideje a také muškáty, na které se zde specializují. Muškáty najedete v 20 různých barvách i druzích.

Na prodejně, kde jsme zakončili své putování můžete také objevit různé dekorace od hliněných žab po trpaslíky, ale i svíčky a různé maličkosti, které doplní vaše truhlíky nebo dekorace do bytu. Na prodejně to žije. Málokdy se stane, aby tu nikdo nebyl. Ostatně otevřeno mají každý den od 9 do 19 hodin. A to už je konec naší prohlídky. Návštěva zahradnictví za to stála a určitě se sem budeme vracet.

Zdroj foto: Michaela Rubešová
Zdroj info: vlastní zkušenost, autorský text, Zahradnictví Střítež