Co dělat, když se pod vámi prolomí led na vodní ploše

Autor:

Zimní mrazy lákají k vycházkám po zamrzlých rybnících, kde často můžete vidět bruslaře. Jenže na první pohled zábava, se rychle může změnit v boj o život.

Pokud jste náhodní kolemjdoucí, asi z vrchu nikdy neodhadnete, jak tlustý led je a jestli je bezpečné na něj vstoupit i ve vícero lidech. Uvádí se, že pro jednoho člověka je bezpečná šířka ledu 10 centimetrů, pro skupinu je to už 20 centimetrů. V některých místech může být led tenčí, zejména tam, kde voda odtéká. Mějte tedy na paměti, abyste se vyhýbali osamělým místům a na led případně vstupovali vždy minimálně ve dvou lidech s rozestupy. Pro případ, kdy by se jeden z vás propadl, ten druhý ho může zachránit.

Bezpečnější je být na zamrzlém rybníku, kde je stojatá voda, než na řece. Tam se voda pohybuje. Spodní proud by mohl být velkým nepřítelem a situace by tak nabrala fatální směr bez rychlé pomoci. K tomu se váže i fakt, že byste nikdy na led neměli chodit sami, aniž by nikdo nevěděl, kde jste – to platí zejména pro děti.

Co dělat, když se propadnu sám

Nejhorší situace, která se může stát, protože široko daleko není nikdo, kdo by pomohl, a tak o osudu rozhoduje, jeslti náhodou někdo půjde kolem a uvidí vás. Ze situace se ale můžete zachránit i sami. Nejdůležitější je zachovat klid a chladnou hlavu, zbytečná panika ničemu nepomůže.

V první řade na sebe musíte upozornit – tedy volat o pomoc. Zároveň se pokusit dostat z ledové vody. Jako první se můžete zkusit vyšvihnout na okraj. Jestliže se snaha podaří, pak se sudem odkutálejte ke kraji rybníka (v tomto případě bude nutné zavolat někomu, kdo vám přinese suché věci, nebo zavolat tísňovou linku, protože záleží na tom, jak dlouho jste byli v ledové vodě – bude třeba vás ošetřit.)

V případě, že nemáte síly, se vyšvihnout na okraj, pak se alespoň snažte udržet horní polovinu těla nad vodou na ledu. Pomůže vám v tom to, že máte mokré oblečení, a to na vzduchu k ledu přimrzne. V případě, že ztratíte síly nebo upadnete do bezvědomí, nehrozí utonutí, protože vás drží led.

Co dělat, když má kdo pomoci

Jestliže jste vyrazili ve dvou a více lidech, pak se šance zvyšuje, protože vám má kdo pomoci. Jakmile tato situace nastane, je vhodné, aby ten druhý zavolal okamžitě tísňovou linku – číslo 112. I z prevence toho, kdy se propadne do ledu i zachránce. Nicméně dispečer na lince upozorní hasiče a případně i záchrannou službu, kteří na místo okamžitě vyrazí.

Mezitím se ten druhý může snažit o záchranu všemožnými způsoby. Pomůže cokoli – dlouhá větev, lano (z auto, pokud ho tam máte), nebo kterýkoli jiný dlouhý a pevný předmět. Myslete také na to, že byste záchranu měli provádět z leže, protože ve stoje je to špatně. Důležité je také na toho druhého mluvit a uklidňovat ho, že se pomoc blíží a vše dopadne dobře. Nejhorší je, aby člověk v ledu propadl panice a začal se chovat nelogicky – například máchat se ve vodě a zbytečně ztrácet síly.

Myslete na to, že pomoc je nablízku, a pokud se vám nepodaří druhou osobu dostat na suchou zem, není to vaše vina. V tu chvíli jste udělali vše, co jste mohli – neodešli jste, a to je hlavní.

Rada pro bruslaře

Pro ty, kdo si nenechají ujít v zimě ledovou plochu, tak by měli myslet na to, aby si kolem krku pověsili bezpečnostní (vyprošťovací) bodce, stojí zhruba 500 korun. V případě propadnutí se v ledu, mohou výrazně pomoci. Použití je snadné. Vzít je do dlaní a zapíchnout do ledu, tím se získá opora a lidé se mohou z ledu pokusit vytáhnout, samozřejmě pokud to půjde.

Zdroj informací: ŘSD, Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: HZS ČR, vodní záchranná služba