Dendrologická zahrada aneb Místo vhodné pro procházky a poznávání přírody

Autor:

Na chvíli se zastavte a místo koukání do televize, se vydejte na procházku do dendrologické zahrady v Průhonicích. Dendrologická zahrada patří pod správu Výzkumnému ústavu Silva Taroucy a jedná se o projekt, který je jediným svého druhu v České republice. Hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca byl zakladatelem průhonického parku a stal se také prvním prezidentem Dendrologické společnosti pro podporu nauky o dřevinách a zahradního umění v Rakousku-Uhersku. Historie místa sahá opravdu daleko.

Zahrada svou činností v oblasti taxonomie, ochrany rostlin a vzdělávání, splňuje funkci botanické zahrady. Přesto navíc rozšiřuje své aktivity o výzkum v širší sféře životního prostředí. Pravidelně se v zahradě uskutečňují osvětově vzdělávací aktivity. V zahradě je soustředěno více jak 7000 druhů rostlin a dřevin.

My jsme zahradu objevili opět úplnou náhodou. Ostatně ty nejhezčí místa vždy objevujeme náhodou a opravdu stojí za to. Parkovat se dá podél zdi zahrady a v létě máte jistotu, že díky stromům zachytíte alespoň kousek stínu, takže se po návratu do auta nebudete muset uvařit. Vstup do zahrady tvoří velká brána a hned za ní je pokladna, kde si musíte koupit lístek. Jeden vás vyjde na 90 Korun, ten snížený na 50 Korun. Pak už můžete volně bloudit po přírodním prostoru o rozloze 70 hektarů, ale nemusíte se bát, že se ztratíte. Všude jsou cedule s mapami. My jsme chtěli zahradu projít celou, a tak jsme se vydali postupně po cestách, přesto mám dojem, že jsme nějaké části neprošli.

Při svém putování zahradou můžete obdivovat rozkvetlé květiny, proto je nejvhodnější doba návštěvy na jaře a v létě, kdy se to tady barvami jen hemží. Vaše procházkování může být i naučné, neboť na každém stromě visí cedulka s českým i latinským názvem. Stejně tak u květin je cedulka zapíchnuta v zemi. V létě uvítáte stíny obrovských stromů pod kterými se můžete skrýt a na chvíli ochladit vaše spálená ramena. Postupně projdete například „japonskou“ část zahrady s bonsajemi, jezírkem plným leknínů a nebo dokonale vytvořené okrasné prostředí zahrady. Určitě tu naleznete spoustu inspirace, kterou následně můžete aplikovat na své zahradě. Stejně tak vás upoutají bílé altánky porostlé růžemi.

V zahradě se ukrývají i dva menší rybníky, na jednom z nich bydlí labutě. Naleznete tu také jeden zvláštní kamenný úkaz. Kdo četl nebo viděl Outlander, tomu se na mysli musí vybavit téměř okamžitě kameny, díky kterým se Claire dostala do minulosti. Inu zkoušeli jsme to a zůstali jsme tady, tak asi zase nic.

Na rozdíl od ostatních botanických zahrad si můžete zde všimnout drobného rozdílu v uspořádání rostlin. Dřeviny a květiny jsou uspořádány do tématických skupin, dle toho jaké mají uplatnění v zahradnické tvorbě. Některé významné rody, jako například rododendrony tvoří samostatný celek. A tak se tu střídají rozlehlé louky plné luční trávy a kvítí s maličkými lesíky a záhony plnými barev.

Každoročně se tu pořádá výstava tulipánů a balkonových květin. Zabaví se tu i děti na dětském hřišti hned při vstupu do zahrady. Dendrologická zahrada je ideálním místem na vaše procházky, ale také i pro rozšíření obzorů. I my jsme se navzájem zkoušeli, zda-li si dobře pamatujeme názvy rostlin a dost jsme se u toho nasmáli, protože občas vyslovit správně latinský název, dá rozhodně zabrat. Hůř když nevidíte a přečtete vtipně název z cedulky před vámi.

Vstup do zahrady je podmíněn nákupem online vstupenek na stránkách zahrady. Vstup zdarma mají ZTP, ZTP/P, děti do 3 let a pedagogický doprovod (max. 1 osoba na 10 žáků). Otevřeno mají od úterý do neděle, a to v čase od 9 do 18/19 hodin.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, Dedrologická zahrada
Zdroj foto: Pixabay