Destinace budoucnosti aneb Země, které se stanou novými cestovatelskými cíli

Autor:

Situace posledních měsíců změní způsob, jakým si turisté budou vybírat destinace, do nichž vyrazí. Ze začátku bude cestování ovlivňovat postupné otevírání hranic. Které země se ale stanou hitem, jakmile budeme moct vyrazit kamkoli?

Přestože se situace v cestovním ruchu pomalu uklidňuje, úplně stejný, jako byl před koronavirovou epidemií, už nebude. Změní se minimálně výběr destinací. Řada turistů samozřejmě na své oblíbené země nedá dopustit ani v budoucnu, ale cestovatelé začnou objevovat nové cíle,“ předpovídá mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. „Bude to velká příležitost pro země, které dosud z cestovního ruchu tolik netěžily, a mohou tak nabídnout nedotčenou přírodu a cestování bez davů lidí. Výhodu budou mít země, kde lze poznat neobvyklou kulturu a setkat se s historickými památkami,“ dodává Řezníčková. Které země se tedy stanou velkým trendem a novým cestovatelským snem?

Etiopie

Historie této africké země je velmi fascinující. Jde o druhou civilizaci, která přijala křesťanství, a zároveň jediný africký národ, který odolal evropské nadvládě, a nestal se ničí kolonií. Kromě zajímavé historie a bohaté původní kultury, kam rozhodně počítejte i výjimečnou gastronomii, Etiopie zaujme i svou krajinou. Na západě je deštný prales, na východě si užijete vrcholky hor. „Abyste si užili vše, co Etiopie nabízí, je ideální vyrazit alespoň na dva, ideálně tři týdny. Invia nabízí poznávací cestu na 24 dní a provede vás po historických, přírodních i etnických stopách této výjimečné africké země,“ říká Andrea Řezníčková.

Írán

Dnešní Írán se rozkládá na území dříve označovaném termínem Persie, podle dominantního etnika. Geografická poloha země, vymezená Kavkazem na severu, Arabským poloostrovem na jihu, Indií a Čínou na východě a Mezopotámií a Sýrií na západě, byla od nepaměti natolik exponovaná, že z oblasti učinila dějiště významných historických zvratů a událostí. Hledáte-li destinaci s velkým příběhem, která navíc není příliš daleko, Írán je skvělou volbou. Kromě toho jsou Íránci známí svou úctou k ženám, které se tu tedy budou cítit doslova jako perské princezny.

Foto: Autorský archiv – Slovinsko, průsmyk Vršič

Slovinsko

Slovinsko je zapomenutou perlou Evropy, přestože sousedí s turisticky velmi vytíženými zeměmi, jako je Itálie a Chorvatsko. Slovinská příroda a historické památky jsou přitom možná ještě hezčí, a přitom o mnoho klidnější,“ popisuje Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia, která nabízí okružní poznávací cestu. Najdete tu úplně vše – hory, jezera, divoké řeky, obrovské jeskyně i krásná města, jimž vévodí hlavní město Lublaň.

Tunisko

„Tunisko bude zřejmě první zemí mimo Evropskou unii, kam budeme moci vycestovat. Své hranice plánuje otevřít 27. června, lety se pravděpodobně obnoví během letních prázdnin, nicméně zájezdy na září už jsou v prodeji,“ upozorňuje Řezníčková. Tunisko se přitom rozhodlo tuto příležitost maximálně využít, a tak už se náležitě chystá. Školí personál, dbá na precizní dodržování všech hygienických pravidel a pro zajištění bezpečnosti používá moderní technologie, například pojízdné roboty monitorující ulice, drony s mikrofony a termokamerami, UV dezinfekce či mobilní laboratoře pro odběr vzorků a jejich co nejrychlejší analýzu. Stane se tak velmi bezpečnou zemí ideální pro odpočinek u moře a v all inclusive hotelu. Do své předpovědi zemí, které v budoucnu zažijí zvýšený zájem turistů, Tunisko zařadil dokonce i americký Forbes.

Gruzie

Gruzie se stane perfektním způsobem, jak se příroda Kavkazu přiblíží zbytku světa. Nabízí přitom opravdu idylické scenérie – zvlněná krajina hor, pastvin a malých vesniček příjemně kontrastuje s většími městy. Starobylé hlavní město Tbilisi přitom rozhodně patří k těm nejpůvabnějším na světě. Na své si rozhodně přijdou milovníci vína. Místní vinařská tradice totiž sahá až do doby 6000 let před naším letopočtem. Výhodou jsou také nízké ceny a bezpečnost.

Zdroj informací: Invia – tisková zpráva
Zdroj foto: Michaela Rubešová