Dovolená v Egyptě: Praktické rady z naší cesty do země faraonů

Autor:

Většinou si před cestou do ciziny, čteme recenze a tipy. Ne vždy se však ostatní cestovatelé podělí o všechny opravdu důležité informace.

Jak už to tak bývá, teprve na místě člověk zjistí vše, o čem se ostatní turisté zapomněli zmínit nebo jim nepřišli příliš důležité. Níže vám tedy přinášíme tipy, které jsou podle nás důležité a mohou ušetřit i pár desítek dolarů na místě.

Vízum na letišti

Koupit si vízum přes cestovku vyjde ve většině případů mnohem dráž, obvykle počítejte kolem 1000 korun za osobu. Někteří z turistů tak nákup víz nechávají až po přistání přímo na letišti. My jsme letěli do Marsa Alam, kde na nás už čekali egyptští delegáti z cestovní kanceláře. Hned u vstupu nás nenechali se ani pořádně rozkoukat a hned nás hnali ke své přepážce. Zde zaplatíte rozhodně více, než je obvyklá cena egyptského víza. Jedná se přesněji o 27 dolarů za jednoho. Je to však nadsazená částka. Kdo chce ušetřit, musí v případě letiště Marsa Alam, dojít až do nejzazšího rohu s označením „BANK“ a koupit si na přepážce standardní vízum za 25 dolarů. Fronta zde není velká, neboť všichni stojí v lajně, kam je poslali delegáti.

Zakoupení SIM karty a internetu

Poté, co si vystojíte frontu na víza, vás čeká ještě jedna naháněčka, přesněji tedy ty, kteří si chtějí zakoupit internet. Na hotelech funguje wifi připojení většinou pouze u recepce a bývá často nestabilní. Kdo ale potřebuje pracovat nebo kontrolovat maily, potřebuje i spolehlivé připojení. Nabídka operátorů je na letišti v podstatě stejná. Jen si dejte pozor, že na cedulích, které prodejci drží v rukou, je pouze cena za tarif. Nikoli už za SIM kartu, která znamená dalších 5 dolarů navíc. My jsme nakonec zvolili tarif s 30 GB internetu za 10 dolarů. Za týden pobytu v Egyptě s každodenním čtením zpráv na internetu a používáním sociálních sítí jsme využili z balíčku zhruba 13 GB.

Důležité však je nechat si SIM kartu aktivovat na místě pracovníky společnosti. Zkontrolujte také zda vám dávají úplně novou neporušenou kartu a především, že vám vrátili tu vaši původní. S pozdějšími reklamacemi už zde příliš nepochodíte.

Koupit si data lze i mimo letiště, ale to příliš nedoporučujeme. Například delegát prodává balíčky příliš draze a na hotelech, kde občas bývají pobočky mobilních operátorů, je to také drahé. Za nás je nejlepší variantou určitě letiště, pokud tedy dodržíte všechny bezpečnostní body a zkontrolujete si, že je vše v pořádku.

Boty do vody

Egypt je rájem pro šnorchlování, abyste si užili tuto kratochvíli, je nejen nutné mít šnorchlovací masku, kterou koupíte u nás okolo 600 korun, ale také boty do vody. Pobřeží a zátoky jsou pokryté kameny a korály, které jsou leckdy pěkně ostré a snadno si můžete poranit chodidlo. To však vyřeší právě tyto boty. Kdo na ně zapomene, si je samozřejmě bude moci koupit například v obchodě na hotelu. Zde je ale nutné o částce smlouvat, proto si předtím zjistěte skutečnou cenu, abyste zbytečně nepřeplatili.

Boj proti průjmu

Po příjezdu na hotel jsme měli schůzku s naším delegátem. Ten nás téměř okamžitě informoval o možnosti zakoupení léku proti průjmu – Antinalu. Delegát se sice nabídl, že lék obstará pouze za 10 dolarů, ale museli jste se rozhodnout hned, aby jej na druhý den doručil. Je to poměrně zvláštní, neboť v hotelu pobýval za celý týden několikrát, ale nabídka byla platná pouze pro jeden den. Kdo zaváhal, musel si pak medikament obstarat u zdejšího lékaře, kde byla cena samozřejmě dvojnásobná.

My jsme nakonec ani jednu z variant nevyužili, neboť jsem s sebou do lékárničky přibalila lék Ercefuryl, který je u nás na předpis. Nicméně tyto tabletky mají stejnou účinnou látku (nifuroxazid) jako právě zmíněný Antinal a působí proti průjmu. Kdo chce ušetřit, měl by zvážit návštěvu svého praktického lékaře, který by mu tyto tabletky, případně jiné se stejnou látkou, mohl předepsat pro případ nouze a za české ceny.

Smlouvání

Kdo by čekal, že v kamenných obchodech budou pevné ceny, tak by byl stejně překvapený jako my. Smlouvá se tady o všem, dokonce i o balíčku brambůrků. A pozor, pokud se vám něco líbí, nesmíte dát příliš najevo svůj zájem, jinak toho obchodník využije a s cenou nepůjde příliš nízko. Ve finále na nákupu akorát proděláte.

Na pevné ceny jsme narazili až na letišti, kde jsme také nakoupili všechny suvenýry. Navíc ceny byly celkem nízké. Najdete tu také duty free shopy. Před odletem máte obvykle skoro dvě hodiny, a tak je spousta času prošmejdit několik obchůdků a cokoliv si koupit.

Zdroj informací: Autorský text, zjištění autorky textu na místě
Foto: Michaela Rubešová