Duhové hory jsou geniální hříčkou barev přírody

Autor:

Foto: Pixabay

Kdepak, úvodní fotografie opravdu není upravená v grafickém programu. Složité formování horniny během miliónů let a přírodní živly zapříčinily barevnou melodii hor, kterou nikde jinde na světě tak výrazně nenajdete.

Tyto nádherně duhově zbarvené kopce objevíte v Číně – přesněji v národním geologickém parku Zhangya Danxia. Autorem barevných kombinací je sama matka příroda. Území duhových hor je velmi hornaté a špatně přístupné. Ostatně i turisté se mezi jednotlivými vyhlídkovými plošinami pohybují pomocí autobusů (ty naštěstí jezdí celkem pravidelně). Jedná se tak o jednu z oblastí, které jsou v Číně téměř nezmapované. Celý úsek kopců se rozpíná na rozloze o 40 kilometrech čtvereční a nachází se poblíž kdysi známé Hedvábné stezky.

Sluneční paprsky během dne zajišťují, že se jednotlivé vrstvy barevného pískovce mění. Často se tak zrcadlí do barev jako je žlutá, červená a zelená až modrá. Pokud vás napadá otázka, jak mohla příroda zbarvit horninu, odpověď je jednoduchá. Jednalo se o proces dlouhý v řádu stovek milionů let, na kterém se podílelo zohýbání litosferických desek. Vše pak dokončilo počasí a přírodní živly. V krajině tak naleznete strmé červené útesy, některé z nich jsou vysoké i stovky metrů, dále pak hřebeny zvětralých vrstev jiných barev pískovce a mezi tím se rozprostírají šedé až zelené nahodilé plochy.

V Duhových horách jsou nainstalované vyhlídkové plošiny, ze kterých mohou návštěvníci obdivovat krásu okolní krajiny. Podobný barevný úkaz byste mohli vidět ještě v Kanadě, avšak tamější hory nejsou tak jasně barevné jako tady v Číně.