Ekologie, slavnosti i nově otevřené atrakce. Egypt už není jen destinací na válení se u moře

Autor:

Země, kterou vydavatel průvodců Lonely Planet označil za destinaci s nejlepším poměrem ceny a kvality, očekává letos rekordní počet návštěvníků. Egypt totiž plánuje otevření dalších historických památek a nových resortů. 

Egypt má i v zimě co nabídnout všem cestovatelům. Zatímco ve většině Evropy je chladno, země na Nilu se ukazuje jako fascinující a cenově dostupná destinace pro zimní i jarní dovolenou ve slunečném počasí.

„Cestovní ruch se v posledních letech proměnil. Do Egypta přijíždí stále víc cestovatelů, protože jim země nabízí rozmanité a jedinečné zážitky a cítí se zde bezpečně. Naší snahou je nabídnout každému hostu dovolenou, která mu umožní relaxovat a oddychnout si a zároveň poznávat naši bohatou kulturu,“ řekl v rozhovoru Ahmed Issa, ministr cestovního ruchu a historických památek. „V loňském roce jsme v chladných měsících zaznamenali příliv návštěvníků a očekáváme, že letos opět přijedou miliony turistů, kteří chtějí uniknout zimě.“

Díky mnoha přímým letům z řady velkých evropských měst a novým leteckým spojením se nyní návštěvníci do Egypta dostanou rychleji a levněji než kdy předtím. Lákavá jsou také nově zavedená pětiletá víza pro vícenásobný vstup, skvělé zájezdy od cestovních kanceláří a nízké náklady na místě.

Znovuotevření Řecko-římského muzea v Alexandrii

Pro lepší zážitky se investovalo do egyptských destinací včetně obnovy a rozvoje archeologických nalezišť a otevření nových muzeí a hotelů. Mezi nejvýznamnější počiny patří znovuotevření Řecko-římského muzea (Graeco-Roman Museum) v Alexandrii, obnova Velké hypostylové síně (Great Hypostyle Hall) v chrámu Karnak a Údolí králů a otevření nového Velkého egyptského muzea (Grand Egyptian Museum) na začátku roku 2024 nedaleko Káhiry.

Šnorchlování, magické slavnosti a pyramidy

Úchvatné pyramidy v Gíze na okraji Káhiry a ikonická Velká sfinga nebo legendární Luxorský chrám, účast na magické slavnosti slunce Abú Simbel (Abu Simbel Sun Festival) v Asuánu nebo zážitek z bílých písečných pláží a nedotčených korálových útesů Rudého moře – Egypt má co nabídnout každému cestovateli. Je to oblíbená destinace pro všechny – od rodin, které hledají luxus s all-inclusive, přes nezávislé cestovatele, kteří chtějí prožít jedinečné dobrodružství, až po nomády, pro které je rozhodující cenově dostupný dlouhodobý pobyt.

Egypt osloví také cestovatele, kteří se chtějí ponořit do měst, jako je Káhira nebo Alexandrie. Na zájemce čekají i personalizované plavby po řece, jedinečná pouštní dobrodružství nebo některá z nejlepších míst na světě pro šnorchlování a potápění v Rudém moři.

Mezinárodně proslulá atrakce Eco Nubia

Egypt klade stále větší důraz na udržitelnost a nabízí spoustu příležitostí pro ty, kteří hledají ekologicky šetrné způsoby, jak se seznámit s přírodou, kulturním a historickým dědictvím a místními lidmi. Mnoho cestovních kanceláří např. nabízí zájezdy zahrnující pobyty v ekologických ubytovacích zařízeních a podporující místní podniky. V zemi se nachází také řada eco-lodges, např. Eco Nubia na kdysi opuštěném ostrově Bigeh, která se stala mezinárodně proslulou atrakcí a byla dokonce oceněna Světovou organizací cestovního ruchu OSN.

Do programů environmentální certifikace jsou zapojeny také destinace jako Káhira a různé resorty na pobřeží Rudého moře mezi letovisky El Gouna a Marsa Alam. Šarm aš-Šajch byl dokonce nedávno oceněn Arabskou unií pro média v cestovním ruchu (AUTM) jako nejlepší udržitelné město pro turisty.

Rekordní rok pro cestovní ruch

Podle egyptského ministerstva cestovního ruchu a historických památek navštívilo Egypt v první polovině roku 2023 víc než sedm milionů turistů. Země, která je na nově vydaném seznamu Best in Travel 2024 od Lonely Planet označena za nejvýhodnější destinaci, by letos měla přilákat 15 milionů turistů. Dalším důvodem je to, že Egypt je i v této době známý jako jedna z nejbezpečnějších destinací na světě.

Zdroj informací: Egyptský úřad pro cestovní ruch, Lonely Planet
Foto: Pixabay