V Santa Cruz de Tenerife podepsalo celkem sedm z devíti institucí zakládající listinu nadace „European Solar Telescope – Fundación Canaria“ (EST).
Mezi země, které projekt EST povedou do další fáze vývoje, patří Německo, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie, Švédsko a Česká republika. U projektu stojí Česko už od jeho počátku, kdy se o něm začalo uvažovat, tedy od roku 2008. Přispívat bude do EST prostřednictvím Astronomického ústavu AV ČR.
Z programu Evropské komise Horizont 2020 byla financována fáze předběžného návrhu dalekohledu, kterou spolufinancoval také český Astronomický ústav. Založení nadace EST představuje zásadní okamžik, protože díky podpisu většiny členů bude projekt posunut do stavební fáze.
Není to ale jen o výstavbě dalekohledu, jedním z cílů nadace je také vytvoření konsorcia evropské výzkumné infrastruktury (ERIC). Ta by měla sdružovat národní ministerstva partnerských zemí. Nadace je významná také pro Česko, protože skrze Astronomický ústav dostane naše země rozhodovací právo nad všemi budoucími vědeckými, technologickými a průmyslovými aspekty projektu.
Evropský sluneční dalekohled je velkou výzvou
Sluneční dalekohled by měl být postaven na observatoři Roque de los Muchachos na ostrově La Palma. Toto místo je mimochodem celosvětově známé pro perfektní astronomické pozorování. Dalekohled by se tak měl stát největším slunečním dalekohledem, který byl kdy v Evropě postaven. Jen primární zrcadlo bude mít na délku 4,2 metr.
Zároveň bude disponovat těmi nejmodernějšími technologiemi, které zajistí bezkonkurenční pozorování Slunce. Dalekohled bude dokonce lepší než jakékoli stávající pozemní nebo kosmické teleskopy. Vybudováním dalekohledu si Evropa upevní svou pozici v čele výzkumu sluneční fyziky a vývoje přístrojů.
Zdroj informací: Akademie věd ČR, Astronomický ústav AV ČR
Foto: Pixabay