Dožínky, piknik i noční prohlídky. V srpnu bude ve Středních Čechách veselo

Autor:

Léto je v plném proudu, a tak je možnost navštívit řadu kulturních událostí. Většinu z nich si navíc užijí rodiny s dětmi.

Dneska se podíváme, co zajímavého můžete během posledního prázdninového měsíce navštívit ve Středočeském kraji. Některé akce probíhají pouze jeden den, a tak je potřeba si dopředu vyhradit čas, ať nepřijdete o fajn den.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – 2., 9., 16., 23. a 30.8.

Po stopách kutnohorských havířů se můžete vypravit v Kutné Hoře. V podzemí, kde se dolovalo stříbro probíhá prohlídka v nočních hodinách. Na začátku akce se dozvíte na nádvoří Hrádku o historii dolování stříbra a také o technologiích, které se používaly na jeho zpracování. Pak už se oblečete, na hlavu dáte helmu a vydáte se pouze se svítilnami do kutnohorského podzemí. Trasa je dlouhá 250 metrů. Po skončení prohlídky si budete moci v hornické osadě vyrazit na památku pražský groš.

Hrad Týnec nad Sázavou – 5.8.

V areálu hradu budou probíhat městské slavnosti Týnecký střep. Návštěvníci si užijou středověkou hudbu, dobová řemesla, sokolnické a šermířské ukázky a také si budou moci prohlédnout zbraně a katapulty. Později zahraje skupina Pozdní sběr. Malí návštěvníci si užijou divadelní představení. Budou si moci také obléknout středověkou zbroj. Kromě toho mohou malí i velcí navštívit dobovou věštírnu a užít si samozřejmě prohlídku hradu a věže.

Pouťové hry v Zásmukách – 5. až 7.8.

Město Zásmuky, které leží nedaleko Kouřimi, je spjato s rodem Šternberků. Narodil se tu také hudební skladatel František Kmoch. Ve městě se nachází Františkánský klášter z období raného baroka a kostel Stigmaziace sv. Františka. Právě ten je dějištěm pro Zásmucké procinkule, které zde probíhají každý rok, protože jsou spjaty s františkářským řádem. Letos je doprovodí ještě pouťové trhy na Komenského náměstí. Připravte se tedy na pořádnou dávku atrakcí, stánků a občerstvení.

Kolínské historické slavnosti – 12.8.

V lesoparku na Kmochově ostrově se uskuteční 11. ročník historických slavností. Otevřeno bude od 10 do 18 hodin. Letos je téma věnováno Marii Terezii a 280. výročí od její korunovace. Na slavnostech bude vystavena replika svatováclavské koruny a další předměty z vlády Marie Terezie. Návštěvníci se mohou těšit na dobovou hudbu a tance, ukázku historického šermu a výstavu bankovek. Na místě bude také postavený vojenský tábor z 18. století a ukázka pečení vojenského chleba.

Dožínky ve skanzenu – 19.8.

V kouřimském skanzenu se uskuteční dožínkový průvod. Dožínky představovaly v 19. století slavnost po ukončení žní. Na místě bude možné si vyzkoušet některá tradiční řemesla, bude se péct chleba a také se budou vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Chybět nebude hudba a něco dobrého na zub.

Piknik na Nováku – 26.8.

Závěr léta ukončí gastronomický festival, který proběhne v nově zrekonstruovaném areálu Nový Rybník v Příbrami. Na pikniku bude zhruba 40 stánků. Návštěvníci budou moci uchutnat dobroty z celého světa. Děti se v areálu vyřádí třeba na dětském hřišti, vodním hřišti, vzduchových trampolínách nebo ve skateparku. Vstupné na festival je 70 korun, děti do 12 let to mají zadarmo. Na akci nepůjde platit kartou, ani hotově, je nutné si u vstupu nabít náramkový čip, kterým budete následně na stáncích platit.

Zdroj informací: Středočeská centrála cestovního ruchu
Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu