Exotika, to neznamená jen Maledivy nebo Srí Lanku. Kam můžete ještě vyrazit?

Autor:

Foto: Pixabay

Exotika, dříve pro většinu lidí naprosto nedostupná, dnes stále oblíbenější a to pandemii navzdory. Nebo právě díky ní?

Pravdou je, že je dnes vzhledem k protiepidemickým opatřením v Evropě mnohem jednodušší vyrazit načerpat energii na ostrovy v Indickém oceánu, než zajet navštívit příbuzné na Slovensko. Na druhou stranu je nutno dodat, že každé cestování je v dnešní době zkrátka risk a kromě kvalitního pojištění, zázemí solidní cestovní kanceláře a striktního dodržování všech protiepidemických opatření je třeba mít i pevné nervy a smysl pro dobrodružství. Pokud vás ale nic z toho neodradí nebo se chcete do exotiky přenést alespoň ve své fantazii, pojďte se s námi podívat na následující tipy.

Maledivy a Srí Lanka

Ikdyž v našem nadpisu hlásáme, že exotika neznamená jen tyto dvě destinace, stále platí, že si většina z nás pod exotickou dovolenou představí právě bělostný písek maledivských atolů nebo ikonickou srílanskou Dalawella beach, která na vás vyskočí snad z každého katalogu cestovní kanceláře. Maledivy lákají své návštěvníky především na teplé a klidné moře, nekonečné pláže a luxusní resorty. Nenechte se ale zmást, i podoba Malediv se poslední roky mění a dávno neplatí, že dovolená zde stojí několik průměrných měsíčních platů. Na středních a větších atolech tu postupně vyrůstají menší hotely a penziony, na které se z hlavního města Malé pohodlně dopravíte trajektem. Užijete si nezávislé cestování a alespoň částečně poznáte život místních obyvatel.

Oproti tomu Srí Lanka uspokojí i milovníky dobrodružství. Dovolenou zde můžete pojmout jako poznávací okruh, při kterém navštívíte chrám Buddhova zubu v Kandy, Lví horu, sloní sirotčinec v Pinnewale, maják v Galle, čajové plantáže Lipton Seat nebo dáte přednost něčemu adrenalinovějšímu jako je třeba surfování?

Dominikánská republika

Stát ležící ve východní části ostrova Hispaniola v karibském moři zažívá v posledních letech obrovský boom. Láká na příjemné teploty a pro některé možná až moc velké resorty, které se rozprostírají podél pláže Playa Bavaro. Pokud po pár dnech budete mít dost povalování se na pláži, můžete vyrazit na výlet na panenský ostrov Samaná nebo prozkoumat krásy vnitrozemí a objevit kouzlo La Vegy, města San Pedro de Macorís či vyrazit do ráje surfařů Cabarete.

Foto: Pixabay – Azory

Mexiko

To si získalo pověst turistického ráje již ve 30. letech 20. století, kdy američtí investoři objevili skrytý potenciál svých jižních sousedů a turistický ruch se začal soustřeďovat do oblasti kolem Acapulca. Dnes je zejména pro evropské turisty nejoblíbenějším turistickým cílem poloostrov Yucatán a jeho letoviska Cancún a Tulum, které omývají teplé vody Mexického zálivu. V srdci poloostrova se navíc ukrývá jeden z novodobých divů světa, mýty opředený mayský komplex pyramid Chichén Itzá.

Kuba a Panama

Zůstaneme-li na západní polokouli, za zmínku jistě stojí tyto dvě oblíbené destinace. Staly se tak horkou novinkou mezi cestovateli. Panama láká nejen na krásné moře, nové hotely ale i na kosmopolitní Panama City, ve kterém zaujme kromě slavného Panamského průplavu a koloniální architektury i nová zástavba, na které se podepisuje stále silnější vliv moderního urbanismu ve střední Americe.

Bali

Dnes již kultovní místo není třeba představovat. Pravdou je, že se tento indonéský ostrov v posledních letech stal baštou párty chtivých „mileniálů“ a původní kouzlo se jaksi vypařilo… Co spojit návštěvu Bali s návštěvou sousedního Lomboku? Nedotčená příroda, dlouhé pláže, o poznání méně turistů i resortů a bohatý podmořský svět jako stvořený pro potápění. To vše je Lombok, ráj vzdálený pouze 4 hodiny trajektem od rušného Bali.

Azorské ostrovy

Užít si dovolenou s nádechem exotiky a přitom neopustit hranice Evropy. Autonomní území Portugalska v Atlantském oceánu okouzlí především svými horami jako stvořenými pro túry a hiking, vodopády, přírodními termálními koupališti nebo nekonečnými záhony hortenzií. Jedinečný zážitek nabízí i pozorování velryb či návštěva vinic na ostrově Pico, které jsou zapsány na seznam UNESCO. Ne nadarmo se Azorám přezdívá Havaj Evropy.

Zdroj informací: Invia
Zdroj foto: Pixabay