Gastronomie východní Evropy – co dobrého můžete ochutnat

Autor:

Přestože východní část Evropy nepatří k nejčastějším cílům českých „dovolenkářů“ a východoevropská kuchyně je spíše opomíjená, rozhodně má co nabídnout!

A možná budete dokonce překvapeni, kolik východoevropských pokrmů znáte a ve více či méně upravené verzi jste je pravidelně večeřeli u babičky nebo od nich nenápadně utíkali ze školní jídelny. Ale teď už nechme žerty stranou a pojďme se společně podívat na to, že východoevropská kuchyně nejsou jen pelmeně a boršč.

Rusko

S notnou dávkou nadhledu bychom mohli říct, že Rusko je zemí nekonečných kulinářských variací, aby také ne, jakožto největší stát světa rozkládající se na rozloze více než 17 milionů km2 nabízí vynikající zvěřinu, mořské i sladkovodní ryby nebo třeba zeleninu. Tropické ovoce zde sice moc nenajdete, kaviár a kvalitní vodka vám ale nabídnou exotiky až až.

Ze základních potravin vedou kromě již zmíněných ryb a zvěřiny, také brambory, nezastupitelný tmavý chléb, bobulovité ovoce, kapusta a mléčné výrobky jako jogurt nebo kefír. Oblíbená je také pohanka a proso, ze kterých se vaří hustá kaše, která se podává jako příloha k masu nebo jen tak s cibulí a kyselou okurkou. Specialitou ruské kuchyně jsou husté polévky, aby také ne, nejenže dokonale zahřejí, ale i zasytí. Mezi nejoblíbenější patří Boršč (doslova ruská národní specialita, jejímž základem je vývar z hovězího masa a kostí, ke kterému se přidává červená řepa, cibule, zelí, rajčata, mrkev a celer, při podávání nesmí chybět zakysaná smetana), Šči (tradiční polévka z kapusty, masa, mrkve a petržele, podávaná se zakysanou smetanou), Rassolnik (polévka kyselo-slané chuti, jejímž základem je lák z okurek, dále pak vnitřnosti, brambory a fazole), Ucha (tradiční rybí polévka s kořenovou zeleninou) nebo Svekolnik (studená polévka z řepy, okurky a kefíru, podávaná s vařeným vejcem). Z hlavních chodů pak doporučujeme ochutnat kromě již zmíněných Pelmení (taštičky plněné kořeněným masem) a jejich obdoby v podobě Varenik (taštičky plněné sladkými i slanými náplněmi jako jsou bramborová kaše, tvaroh nebo třešňová či jahodová náplň) také Stroganoff (hovězí maso s houbami a kyselými okurky ve smetanové omáčce).

Z lehčích jídel jistě zaujme Kartoška kroška (pečená, podélně rozkrojená brambora ve slupce, podávaná se zakysanou smetanou a cibulí a dalším), Pirožki (tradiční smaženky z kynutého těsta plněné vejci, mletým mase, tvarohem, zelím atd.), Choloděc (masový aspik) nebo Bliny (tenké palačinky podávané s máslem a zakysanou smetanou). Ze sladkého by vám neměli uniknout Syrniki (tvarohové lívance s medem a smetanou) nebo Kisel (želatinový dezert s ovocem). Naprostou specialitou ruské kuchyně je pak vynikající kaviár, nejčastěji černý z jiker jesetera, oblíbený je ale i červený kaviár z jiker lososa. Tradičně se kaviár podává na toastu, oblíbené jsou ale i palačinky s kaviárem. Spojení kaviárů a vodky vám jistě nemusíme představovat. Z nápojů doporučujeme ochutnat tradiční černý čaj ze samovaru nebo vynikající sekt.

Ukrajina

Ukrajinská kuchyně je velmi podobná té ruské a vzhledem k historii obou zemí se u většiny pokrmů stírají rozdíly, kde vlastně který vznikl. Ze základních surovin staví ukrajinská kuchyně na bramborách, masu a černém pohankovém chlebu. Oblíbená je také kukuřičná kaše Mamalyha, zavařeniny, nakládaná zelenina, zelí, brambory nebo třeba zmrzlina, kterou Ukrajinci, stejně jako Rusové nekonzumují jen v létě, ale i během těch nejchladnějších zimních dní. Z polévek je kromě boršče a rosolnyku, oblíbená i Juška (rybí polévka) a Kapustňak (zelnačka s vepřovým mase, špekem a zakysanou smetanou). Mezi tradiční hlavní jídla patří Varenyky, Holubci (závitky z tenkého těsta plněné směsí rýže a mletého masa, dušené v rajčatové omáčce), Pirižki (taštičky z kynutého těsta se slanou náplní), Čebureky (smažené taštičky plněné mletým jehněčím), Sičenyky (smažené karbenátky s vejcem a cibulí), Kotleta po kiivski (kyjevský kotlet, neboli smažená kuřecí prsíčka plněná máslovou nádivkou, podávaná s bramborovou kaší), Kručenyky (hovězí či vepřové závitky se švestkovou, houbovou nebo špenátovou náplní).

Z jednodušších pokrmů pak vede Salo (vepřový špek), Choloděc (aspik), Kaša (nejčastěji pohanková kaše podávaná s vepřovými škvarky a cibulí), Pampušky (smažené bochánky z kynutého těsta). Ze sladkého pak můžeme doporučit již v ruské kuchyni zmíněné syrnyky nebo Vareňje (ovocný rosol). Z nápojů pak doporučujeme tradiční černý čaj, kvas (pěnivý nápoj z kvasnic, chleba a cukru, s malým množstvím alkoholu), pivo, víno, horilku (obdoba vodky) a rjažanku (nealkoholický, mléčný, kysaný nápoj).

Bělorusko

Vzhledem ke svému politickému zřízení je vše běloruské, kuchyni nevyjímaje, tak trochu velkou neznámou. Ze základních surovin se kromě sladkovodních ryb, vepřového masa, chleba a nakládané zeleniny, konzumují především brambory. Bělorusové se svými 185 kg brambor osoba/rok dokonce zaujímají světové prvenství. Nakolik toto prvenství odráží lásku k hlíznaté rostlině či pouze „z nouze cnost“ je spíše řečnickou otázkou. Z typicky běloruských pokrmů pak můžeme zmínit například běloruskou obdobu bramboráků tzv. Draniki, Lazaniki (čtvercové těstoviny podávané se zakysanou smetanou) nebo Zrazy (závitky z hovězího masa plněné vajíčkem, bramborem a zeleninou, podávané s bramborou kaší).

Moldavsko

Moldavská kuchyně patří mezi ty méně známé, avšak rozhodně ne méně zajímavé. Základem je hovězí a vepřové maso, brambory, zelí, mléčné výrobky, fazole, ovoce, zelenina a v neposlední řadě proslulé moldavské víno. Moldavská kuchyně nešetří kořením, typickou chuť některým pokrmům dodává také příprava na rožni. Mezi nejoblíbenější hlavní jídla patří kukuřičná kaše Mamaliga (podávaná se skopovým masem, sýrem a smetanou), obdoba guláše zvaná Tocana, plněné vinné závitky Sarmale, Pârjoale (karbanátky z mletého masa), Džuveč („kotlíkový“ pokrm z jehněčího masa, brambor, mrkve, lilku a další zeleniny, s hustou rajčatovou šťávou) nebo Plăcintă (slaný koláč s dýní, rajčaty a sýrem). Ze sladkého pak vede Mediterranean (listové těsto s medem a skořicí) či ovocnou marmeládou lepené sušenky Semilune.

Zdroj info: CK Mundo, Svět cestovatele
Zdroj foto: Pixabay