Geologové objevili 100 milionů let starý kráter meteoritu

Autor:

Na vnitrozápadním území Austrálie byla objevená pod povrchem doslova díra do země. Známky o tom, že by se na místě mohl nalézat kráter, se obejvily poté, co místní vrtná společnost vyhloubila několik děr do země. Tato společnost měla za úkol dostat se ke zlatým ložiskům jižně od Ora Banda – bývalého těžebního města a nýní spíše zvaného města duchů.

Podle geologů by se mělo jednat o kráter o průměru 5 kilometrů. Jak již bylo řečeno, kráter se ukrývá pod zemí, a tak není ze země viditelný. Tým geologů jej začal zkoumat pomocí vzorků půdy a sedimentů a také pomocí elektromagnetického a gravimetrického mapování. Podle odborníků se tak jedná o 100 miliónů let starý kráter, ale jeho přesné stáří se ještě upřesní právě díky výzkumu.

Odborníci by rádi také zjistili informace o tom, jaký dopad měl meteorit na Zemi a rádi by se přblížili k otázce předpovědění, kdy asi zasáhne Zemi další takový. Nutno podotknout, že díky tomuto objevu je možné, že se na planetě pod povrchem země nalézá mnohem víc tajemství, než jsme si dosud mysleli.

Přitom největší známý kráter je Vredefort a je údajně starý přes 2 miliardy let – najdete jej v Africe. Zajímavé je, že eroze změnila na věčnost podobu okolní půdy, aby tak ne, když průměr kráteru činí 300 kilometrů.

Zdroj informací: Akademie věd ČR – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay