Hagia Sophia už nebude muzeum, ale jen mešita

Autor:

Chrám Boží Moudrosti je jedna z nejznámější památek v Istanbulu, která byla postavena v 6. století našeho letopočtu. Kdysi sloužila jako muzeum, avšak po nařízení nového dekretu tureckého prezidenta Erdogana byl status muzea změněn na mešitu. Budova byla klasifikována jako muzeum od roku 1934 a to prvním tureckým prezidentem.

Chrám, který je považován za klenot byzantské architektury a byl původně postaven jako katedrála. Nyní se ale zjevně změní i návštěvnický řád. Vzhledem k tomu, že se budova změnila na aktivní místo pro uctívání a modlení, je tedy možné, že návštěvníkům bude mešita zpřístupněna pouze v mimo modlitební časy. Cizinci musí být řádně oblečeni – zakryté nohy, ramena a ženy musí mít přikryté vlasy. Pokud návštěvníci nebudou vhodně oblečeni, mohou si půjčit hábit a přikrývku hlavy na místě – avšak to se z hygienistického hlediska nedoporučuje vůči nákaze koronaviru.

Hagia Sophia byla zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, avšak kvůli změně statusu, který nebyl s organizací projednán, bude možná ze seznamu vyškrtnuta. Generální ředitel organizace UNESCO uvedl, že se v případě Hagia Sophie se jedná o architektonický skvost a jedinečné svědectví o interakcí mezi Evropou a Asii v průběhu staletí. Také v rozhovoru uvedl, že je celá situace politováníhodná. Turecké rozhodnutí bylo provedeno bez jakéhokoli dialogu nebo předchozího oznámení.

Zdroj informací: UNESCO – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay