Archeologové odkryli 7000 let staré artefakty na dně moře

Autor:

U pobřeží Pilbara v západní Austrálii bylo objeveno největší podvodní naležiště. Artefakty, které zde byly nalezeny, by mohly odpovědět na otázky týkající se rané civilizace na kontinentu. Zajímavostí je, že podvodní naležiště bylo objeveno u poloostrova Burrup, který je zároveň domovem největší australské sbírky domorodých jeskynních maleb.

Málokdo si uvědomuje, že Austrálie je masivní kontinent, který byl mnohem větší. Avšak v poslední etapě doby ledové bylo v důsledku vzestupu hladiny moře zatopeno více jak 30 % půdy. To znamená, že se v moři může nalézat velké bohatství v podobě různých artefaktů a jiných předmětů, které stále čekají na své objevení.

Archeologové nalezli přes 270 artefaktů, jejichž stáří se odhaduje na 7000 let. Výzkumy budou probíhat na dalších místech na pobřeží. Stejně tak by archeologové byli rádi, kdyby se z místa naležiště stalo chráněné území a aby se nálezy zachovaly pro budoucí výzkum – zejména proto, že v oblasti nalezišť plánuje expandovat plynárenská společnost, která by mohla ohrozit nebo zničit některé nalezené předměty.

Zdroj informací: Akademie věd ČR – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay