Nejčastějších problémy, které zkazí dovolenou

Autor:

Červenec a srpen jsou podle nepsaného pravidla měsíci, jež nám mají sloužit k užívání slunečních paprsků, k letním radovánkám a cestování. Většina z nás má tak právě na některé z červencových nebo srpnových dní naplánovanou svou dovolenou a aktuálně již řeší spíše, co přibalit do kufru, případně jakou výbavu dokoupit – s ohledem na koronakrizi (sledujte, jestli vaše cílová destinace se stále nachází v zelené zóně).

 Neplatné doklady

Svou dovolenou si mnohdy objednáváte už výběrem z nabídek takzvaných first minute zájezdů, které s včasným objednáním nabízejí výhodnou slevu. Před dovolenou tak máte dostatek času na nákup důležitých věcí, které by ve vašem kufru neměly chybět, ale často zapomínáte na kontrolu dokladů. Přibalíte je sice do svých zavazadel, ale už se nedíváte na jejich platnost. Taková nepozornost vám pak může cestování značně zkomplikovat, protože pro vás znamená vyloučení ze zájezdu. Nezapomeňte také na to, že do některých států můžete vycestovat s pasem, který je platný ještě několik měsíců po návratu domů.

Krach cestovní kanceláře a dlouhá lhůta navrácení peněz

Jedním z častých problémů, jež hatí dovolené, je krach cestovní kanceláře, s níž jste měli v plánu cestovat. Důsledkem takového bankrotu se totiž nejenže ruší celá vaše dovolená, ale začíná také období dlouhého čekání na vaše peníze, které jste do zájezdu investovali. Může se tak velmi snadno stát, že peníze získáte až po prázdninách, a pokud tak nemáte k dispozici jiné finance, s dovolenou se můžete rozloučit.

Rušení termínu dovolené

Značné obtíže se mohou pojit také s okamžiky, které vás nutí dovolenou náhle zrušit. Patří mezi ně zejména onemocnění, ale například také ztráta zaměstnání nebo těhotenství. V případě zrušení zájezdů je navíc nutné zaplatit cestovní kanceláři odstupné. Pokud odstoupíte z důvodu nemoci či jiné náhlé události, a tedy do 15 dní před odjezdem, odstupné pro vás bude vyčísleno na 100 % z celkové ceny zájezdu. Ve lhůtě 30 až 16 dní je pak odstupné 80%. Znamená to tedy, že cestovní kanceláři budete muset ponechat téměř všechny finance, které jse za zájezd zaplatili.

 Ztráta zavazadel

Nepříjemnosti mohou vyvstat i při samotném odjezdu na dovolenou. Velmi nepříjemným okamžikem může být například zjištění, že vaše zavazadla nedorazila společně s vámi do cílové destinace. Ke ztrátě dochází nejčastěji s užitím letecké dopravy. Najednou se tak na dovolené ocitáte bez osobních potřeb a oblečení a nedokážete si představit, jak takto vaši dovolenou přežijete.

Ztráta či krádež dokladů v zahraničí

Největší noční můrou všech cestovatelů je ztráta, nebo dokonce krádež dokladů v cizí zemi. Znamená totiž dlouhou a náročnou agendu s vyřizováním všech náležitostí a zajišťováním náhradních a poté zbrusu nových dokladů. Plánované letní radovánky se tak odsunou na druhou kolej a ve vzpomínkách na dovolenou zbude hořká pachuť.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, Svět cestovatele
Zdroj foto: Pixabay