Hitem letošního léta bude Turecko

Autor:

Chcete vidět jeden ze sedmi antických divů světa, vyhaslou sopku Ararat nebo se opalovat na proslulé Kleopatřině pláži?

Turecko toho nabízí mnohem víc. V okolních evropských státech je tato země dlouhodobým dovolenkovým hitem. Láká na příjemné ceny, širokou nabídku a nadstandardní kvalitu nejen all inclusive služeb. Zdá se, že kouzlo Turecka už začali ve velkém objevovat i čeští turisté. Zájem o letní dovolenou v této destinaci totiž oproti loňskému roku vzrostl o 250 procent.

„Turecko má dlouhodobě nejlepší nabídku pro cestovatele s nízkým rozpočtem, ale i náročné zákazníky, kteří si potrpí na luxus. To je jeden z důvodů, proč je v okolních zemích, jako je Německo, Polsko, ale i Slovensko už dlouhou dobu letní dovolená v Turecku naprostou jedničkou. Zdá se, že letos tento trend přichází i do Česka, protože naše prodeje zájezdů do Turecka meziročně vzrostly o téměř 250 procent,“ popisuje mluvčí cestovní kanceláře Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Oproti loňskému roku se také prodlužuje doba, kterou chtějí Češi v Turecku strávit. Velká část volí pobyt na 11 dní. Přitom loni se jezdilo spíše na 7 nebo 9 dní. Nejčastěji, volí lidé all inclusive pobyty, kterými je Turecko pověstné. Právě zde se totiž tento typ služeb zrodil a dodnes má velmi vysokou kvalitu. Řada hotelů navíc nabízí ještě bohatší ultra all inclusive, které si pro svoji letošní dovolenou vybralo 40 procent,“ říká Jirušková. 

Nejoblíbenějšími lokalitami v Turecku jsou Side, Alanya, Kemer, Antalya, Turecká Riviéra, Belek, Kusadasi a Bodrum. Kterou z nich si vybrat a podle čeho se rozhodovat? 

Side

Jen stěží byste na Turecké riviéře hledali místo, kde vedle sebe v dokonalé symbióze stojí tisíce let staré historické stavby a nablýskané výlohy luxusních obchodů. Představa ráje na zemi se může lišit podle individuálního vkusu. Milovník historických památek by jej bezpochyby nalezl v Side, perfektně vyrovnané směsici čistého a prohřátého moře, dlouhých písčitých pláží, malebných kamenných uliček, zázemí hotelových resortů i odkazu dávných antických stavitelů. 

Alanya

V nejnavštěvovanějším tureckém letovisku nuda rozhodně nehrozí. Stačí si stopnout takzvaný dolmuš, což je místní sdílené taxi a nechat se vysadit u některého z vyhlášených nočních klubů. Užít si vodní sporty na proslulé Kleopatřině pláži, prohlédnout si letovisko z ptačí perspektivy z lanovky Teleferi Alanya, zadovádět si v moderním aqua parku, shlédnout delfíní show, vystoupat k branám městské pevnosti ze 13. století nebo se nechat opájet křehkou nádherou krápníků v jeskyni Damlatas.

Kemer

Krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do poklidných vod Středozemního moře, jistota osvěžujícího větříku, srážejícího vysoké letní teploty na příjemnější úroveň, zeleň městských parků, trhy překypující voňavým ovocem i záruka nekonečné zábavy v některém z moderních aquaparků. Kemer vítá s otevřenou náručí rodiny s malými dětmi, které tu najdou kromě dostatku zábavy i zázemí kvalitních hotelových resortů.

„Dovolenou ještě zpestří například výlet na horu Tahtali, na nejvyšším pohoří jižního Turecka, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled na okolní pohoří i moře. Nemusíte se obávat náročného výstupu drsným horským terénem. Na vyhlídkovou plošinu vás zaveze moderní kabinová lanovka, a tak můžete vyrazit klidně i s dětmi,“ doporučuje Jirušková.

Bodrum

Největší letovisko Egejské riviéry se pyšní nejen skvostným historickým centrem, jedním ze sedmi antických divů světa, velkým přístavem, ale také letištěm a dlouhým pobřežím. Starověký Halikarnas si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Ať už se sem vydáte na výlet nebo se tu rozhodnete setrvat a dopřávat si příjemně kosmopolitní atmosféru každý den, rozhodně nebudete litovat. Kdy jindy se vám naskytne příležitost povečeřet s výhledem na barevně osvícené ruiny antického divadla, prohlédnout si beze spěchu nejstarší vrak lodi na světě a užít si pohodu na písčitých plážích, omývaných tyrkysově zbarveným Egejským mořem. 

Kusadasi

Pokud chcete maximální zábavu a akční dovolenou, vydejte se právě sem. Členité pobřeží, divoká příroda a strmé kopce jsou výzvou pro milovníky turistiky i adrenalinových sportů. V průzračně čistých mořských hlubinách čekají na odvážné potápěče vraky lodí i letadel. Soumrak proměňuje ulice města v jednu velkou párty. Desítky barů, nočních klubů i stylových restaurací lákají na nekonečnou porci zábavy. Za poznáváním můžete vyrazit do nedalekého Efesu, pohádkově krásného Artemidina chrámu či bájné Jeskyně sedmispáčů. 

Antalya

Tuto zřejmě nejslavnější tureckou oblast zřejmě nemusíme dlouze představovat. Antalya je rušné velkoměsto s oceňovanými plážemi, historickými památkami, luxusními hotely a množstvím obchodů. Kromě odpočinku na pláži a vodních radovánek si tu užijete také přírody. Právě tady se totiž nachází jedna z největších turistických atrakcí v Turecku, areál Pamukkale – sněhově bílý svah s blankytně modrými termálními prameny. Najdete tu také skalní hrobky v Myře, lázeňský komplex v Arykandě a pozůstatky chrámů v Letoonu. 

Zdroj informací: Invia
Foto: Pixabay