Hra na detektiva, záplava květin ale také bičování a krev. Seznamte se s velikonočními zvyky ze světa

Autor:

Cizincům se naše velikonoční zvyky často zdají poněkud zvláštní, svérázných způsobů oslav ale najdeme na každém kontinentu víc než dost.

Podívejte se s námi na to, jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa. Zatímco některé země stojí v době největších křesťanských svátků za návštěvu, jiné jsou vhodné jen pro opravdu silné povahy.

Norská honba za dopadením vraha

Skandinávské země jsou svými temnými detektivkami proslulé. Není proto překvapením, že se kriminálky pojí i s oslavami Velikonoc. Na první pohled vypadají svátky jara podobně jako kdekoliv jinde – na každém rohu najdete velikonoční vajíčka a kuřátka jakožto symboly jara a nového života. Jarním symbolům sekunduje i řešení vražd. Všechny velké televizní stanice plní svůj program kriminálními a detektivními pořady a pravidelně každý rok v tomto období vychází tzv. Paaskekrimmen – velikonoční thrillery.

Ty ještě donedávna vycházely na krabicích od mléka. Unikátní komiks s vlčím detektivem Ulfem Ulvheimem, kterému čtenáři měli pomoct vyřešit, kdo je vrah, bavil každoročně tisícovky Norů. Celá tradice má kořeny na počátku 20. století, kdy vyšla v době Velikonoc na titulní straně novin reklama na novou knihu Noční přepadení vlaku do Bergenu. Než jako reklama působila spíše jako věrohodná zpráva a čtenáře upřímně vyděsila. I přes tento osobitý zvyk jsou norské Velikonoce hlavně oslavou dlouhého volna, které trvá od čtvrtka do pondělí, a konzumuje se během něj spousta dobrého jídla a také alkoholu.

Velkolepá španělská procesí

Španělsko je silně katolickou zemí, oslavy Velikonoc jsou tu tedy velkolepé a probíhají celý svatý týden. Slavnosti vrcholí tradičními průvody přes centra měst, během kterých se vynášejí sochy svatých, často v životní velikosti, nebo dokonce celá sousoší připomínající různé výjevy z Bible. Součástí je třeba bohatě zdobený oltář s Ježíšem a Pannou Marií v životní velikosti, který může vážit až 5 tun, a i přes jeho rozměry a váhu ho na ramenou nesou místní muži.

Za vidění stojí tyto průvody zejména v Seville, Malaze nebo v Granadě. V průvodech se setkáte i s postavami v kápích s vysokými čepci, které dodávají celé podívané trochu strašidelný ráz. Kápě symbolizují kajícníky a připomínají doby španělské inkvizice – právě takové čepice museli odsouzenci nosit jako symbol jejich pokání. Na nedělní oběd bývají typicky pokrmy z mořských plodů a různé sladké pečivo. Nejznámější je Mona de Pascua – kruhovitý koláč, do kterého se zapéká celé vejce spolu se skořápkou.

Podobné průvody na vás čekají také na oblíbených Kanárských ostrovech. Navštívit můžete například ty v Gran Canaria v Las Palmas nebo v La Laguně na ostrově Tenerife. Ve městě Adeje se kromě průvodu koná také divadelní představení, líčící události posledních dní Ježíšova života, včetně ukřižování.

Rozbíjení hrnců na Korfu

Na řeckém ostrově Korfu se dodnes dodržuje zvláštní velikonoční tradice – rozbíjení hrnců. Na Bílou sobotu naplní lidé své hliněné hrnce a jiné nádoby vodou, a potom je za přihlížení diváků házejí z balkonů na ulici. Tento zvyk má od domu odehnat zlé duchy, střepy z rozbitých nádob si pak lidé odnášejí jako talismany pro štěstí. Symbolická barva je červená, setkáte se s ní nejen na tradičním oblečení místních během velikonočních průvodů městem, na červeno se barví i výše zmíněné hliněné nádoby a také vajíčka.

Velikonoce zalité krví

Zatímco ve většině zemí jsou oslavy Velikonoc plné pohody a hodování, některé země je slaví poněkud drasticky. Například v mexickém městě Ciudad Santos si místní muži na rameno nasazují těžký dřevěný kříž a stejně jako Ježíš během své poslední cesty se nechávají ostatními bičovat. Ještě o kus dál zacházejí během velikonočních svátků na Filipínách.

V některých provinciích se na Velký pátek konají procesí, během kterých se někteří nechávají nejen bičovat, ale také přibít na kříž deseticentimetrovými hřeby. Zatímco u místních je tato podívaná celkem oblíbená, samotná katolická církev je vůči těmto praktikám kritická. Filipínci ale věří, že si takto vyprosí u boha pomoc pro své blízké nebo naopak bohu děkují za to, co jim nadělil.

Vajíčkové schovávání v Bílém domě

Ve Spojených státech sice během svátků nemají žádné dny volna, přesto se tu tyto svátky slaví. Hlavním dnem Velikonoc je neděle, kdy se připravuje velikonoční oběd v podobě pečeného jehněčího nebo šunky, brambor a jarní zeleniny. Po něm následuje oblíbený „hon“ na vajíčka. V dnešní době jde především o vajíčka čokoládová, která po zahradě nebo domě schovává velikonoční zajíček.

Tato tradice, se kterou se setkáte také ve Velké Británii, pochází původem z Německa. Populární je také závod v kutálení vajíček, jehož nejznámější kolo se odehrává v zahradách Bílého domu pod dohledem samotného amerického prezidenta.

Náboženský park v Argentině

Státy Jižní Ameriky jsou silně věřící, oslavy Velikonoc jsou tedy hlavně náboženské. V hlavním městě Argentiny, Buenos Aires, se nachází rozlehlý náboženský park Tierra Santa (doslova Svatá země), který napodobuje ulice starověkého Jeruzaléma. Jednotlivá zastavení v parku zobrazují scény z Ježíšova života a nechybí ani biblické postavy v životní velikosti. Součástí parku je i Golgota, tedy vrch, na kterém byl Ježíš ukřižován. Právě na tomto místě se každoročně vztyčuje Kristova socha, a to v nadživotní velikosti – měří totiž až neuvěřitelných 18 metrů.

Záplava květin na portugalském ostrově jara

Na ostrově Madeira nejde ani tak o oslavy Velikonoc, jako spíš o oslavy jara. Každý rok se tu na přelomu dubna a května konají Květinové slavnosti, pokud se tedy na ostrov věčného jara chystáte, zvažte právě tento termín. Domy i ulice hlavního města Funchal jsou vyzdobeny tisícovkami květů, tvořící pestrobarevné obrazce. Město ožívá slavnostmi s bohatým kulturním programem, včetně výstavy rostlin. Vše pak vrcholí nádherným květinovým průvodem, kde můžete obdivovat rozkvetlé alegorické vozy a tančící děti i dospělé oděné v honosných kostýmech. Milovníci květin by tento ostrov zkrátka neměli vynechat.

Vzhledem stálému klimatu a chytře vybudovaným zavlažovacím kanálům se tu rostlinám daří celoročně. Navštívit můžete například také eukalyptové nebo vavřínové lesy či zahrady orchidejí. Orchideje mimochodem patří k hlavním vývozním artiklům Madeiry a přinášejí ostrovu nemalé ekonomické zisky.

Zdroj informací: BBC, Lonely planet, Invia
Zdroj foto: Pixabay