Italská stávka čerpacích stanic komplikuje dopravu. Tankovat nejde ani na dálnici

Autor:

Stačilo jedno rozhodnutí vlády, aby se turistům i místním obyvatelům ztížil život. Kvůli požadavku, aby italské čerpačky uváděly průměrnou denní celostátní cenu pohonných hmot, se vyhlásila dvoudenní stávka.

Pravděpodobně až do čtvrtka 28. ledna (ale může se to ještě o den prodloužit) si lidé na zhruba 70 % všech čerpacích stanic v Itálii nenatankují, a tak by měli zvážit způsob své dopravy. Podobná situace je také na dálnicích, kde jsou čerpací stanice také uzavřeny. Čeští řidiči by tak na situaci měli být připraveni, v případě jakékoli nouze je vhodné kontaktovat přímo pohotovostní linku Generálního konzulátu ČT v Miláně nebo Velvyslanectví ČR v Římě.

Každá mince má dvě strany

Podle agentury ANSA se ceny pohonných hmot rapidně zvýšili počátkem roku. Stalo se tak v důsledku vypršení platnosti nižší daně, která v loňském roce udržovala benzin i naftu na přijatelných cenách za litr. Od začátku roku se tak na čerpacích stanicích lze setkat opravdu s vysokými cenami.

Ty se zvýšily v průměru o dvě eura. Za litr benzinu tak turisté i místní často nechají v přepočtu zhruba 60 korun. Přitom toto číslo podle italských úřadů tvoří z velké části právě daně. To ale většinou lidé nevědí a jejich nesouhlas putuje přímo k pumpařům, kteří jsou v tom tak trochu nevinně.

Zdroj informací: Ministerstvo zahraničních věcí, ANSA
Foto: Pixabay