Během cestování autem nebo na motorce se na silnicích mohou stát různé situace, v neposlední řadě i dopravní nehody. Pokud se k nějaké takové dostanete, bude nutné umět správně reagovat.
Základy první pomoci se motoristé učí v autoškole, ale od té doby může uplynout i několik let, a pokud se někdo v tomto oboru sám nevzdělává, může často některé věci zapomenout a u nehody se chovat zkratkovitě a nelogicky. Pokud zrovna nemáte čas absolvovat kurz, pak byste si alespoň jednou za rok měli připomenout základy, které vám pomohou zareagovat, když se něco stane. Ostatně opakování není nikdy dost.
Zajištění místa nehody
Ještě než se vydáte zkontrolovat stav zraněných, je třeba označit místo nehody. Automobilisté to mají jednodušší v tom, že vozí s sebou v kufru trojúhelník. Ten by motoristé u sebe hledali stěží, a tak je třeba alespoň zapnout výstražná světla a upozornit tím ostatní, že se něco děje.
Krom toho je také důležité si za každého počasí a zejména v tom, kdy je snížená viditelnost na vozovce, vzít na sebe reflexní vestu. Předejdete tak dalšímu možnému neštěstí. Jestliže jste u nehody první, je vhodné zavolat na tísňovou linku (112) nebo na záchranku (155). Vhodné je mít v telefonu nainstalovanou i aplikaci Záchranka, která vás spojí s dispečinkem a rovnou jim odešle i vaši aktuální polohu, což se hodí v případech, kdy nevíte, kde se nacházíte.
Účastníci nehody
Před voláním pomoci je nutné zjistit stav přítomných – to znamená, kolik se na místě nehody nachází lidí? Jsou při vědomí? Jsou zranění? V případě dopravní nehody motorkáře pátrejte i v okolí, jestliže náhodou s sebou neměl spolujezdce. Ten mohl totiž odletět i několik metrů od místa střetu. Pokud se ale v místě nehody nachází těžce zraněný člověk, který krvácí, musíte jako první pomoci jemu. Stejně tak ošetřete takové osoby, které nedýchají a jsou v bezvědomí. V případě, že je vás u nehody víc, je vhodné, aby každý měl svůj úkol a nikdo se nikomu navzájem nepletl.
Krvácení
Zranění, které se objevuje v mnoha variantách téměř při každé nehodě. Jestliže se jedná o drobné oděrky, tak se tím asi úplně zabývat nebudete, ale pokud se jedná o masivní tepenné krvácení, je to už problém, který musí být okamžitě řešen. Každá ztracená vteřina je v tomto případě hřebíkem do rakve. Dle statistik se uvádí, že pokud není tepenné krvácení do dvou minut pozastaveno nebo alespoň zmírněno, zraněný umírá na vykrvácení.
Ránu, která krvácí bude třeba ucpat – to znamená stlačit ji prsty nebo dlaní. Může pomoci i tlakový obvaz. Zaškrcovat končetinu byste měli jen v případech, že se jedná o amputaci nebo otevřenou zlomeninu. Jen si dejte pozor na míru zaškrcení, při moc velkém by mohla končetina naopak odumírat. Jestliže se v ráně nachází nějaký předmět, nikdy jej nevyndávejte.
Bezvědomí
Takový člověk nereaguje na volání ani jiné podněty jako je třeba štípnutí do ruky. Vaším úkolem je zajistit, aby mohl stále a nepřerušeně dýchat. Zkontrolujte dutinu ústní, jestli se v ní nenachází nějaké předměty, které by tomu mohly bránit, případně zajistěte hlavu tak, aby zraněnému nezapadl jazyk – to si pojistíte tím, že jemně zakloníte hlavu a předsunete spodní čelist. V případě motorkářů je situace horší, neboť mají na hlavě helmu. Jenže vy nevíte, jestli nemá dotyčný zraněnou páteř – je tedy nevhodné s ním hýbat.
Pokud budete na situaci dva, jeden bude držet krk ve stabilní poloze a druhý se pokusí šetrně sundat helmu. Pokud na to jste sami, zkuste helmu šetrně sundat, můžete si pomoci obmotáním krku například mikinou nebo šálou, která poslouží jako provizorní krční krunýř. Pro účely jednoduššího sundání jsou některé helmy opatřeny vytrhávacími lícnicemi (je to na ní vyznačeno), které umožní sundat helmu z hlavy mnohem lépe a rychleji. Nic nedělejte ale přes násilí, pokud se bojíte, že dotyčnému ublížíte, raději nechte helmu tam, kde je. Pokud zraněný nedýchá, zahajte resuscitaci okamžitě bez ohledu na to, jestli helmu má nebo nemá.
Resuscitace
Přichází okamžitě na řadu, pokud zraněný nedýchá. Jedná se o namáhavou činnost, ale také činnost, která zachraňuje životy. Je potřeba ji nepřerušovat, dokud nepřijede záchranka a nepřevezme to za vás. V případě, že je vás u nehody více, můžete se v masírování střídat. To je i lepší, aby si jeden odpočinul a druhý pokračoval a tak stále dokola. Jak najít to správné místo? Masírovat budete v oblasti hrudníku uprostřed hrudní kosti, a to do hloubky 5 až 6 centimetrů a ideálně až 120 stlačení za minutu.
Šok
Někdy se může stát, že po nehodě někdo utrpí šok. V takovém případě je nutné zajistit bezpečí dotyčného, který se může bezmyšlenkovitě procházet silnicí, nebo se snažit odejít či utéct. Na takového člověka mluvte a snažte se jej uklidnit. Samozřejmě je nutné jej odvést do bezpečí mimo vozovku. V některých případech lidé propadají hysterii a nebo jsou dezorientovaní. Je potřeba je také uklidnit a ubezpečit je, že se pomoc blíží a všechno dopadne dobře. Pokud bude chtít dotyčný napít, neposkytujte mu žádné tekutiny, maximálně mu navlhčete rty.
Jiná zranění
Kromě výše zmíněných zranění se můžete setkat ještě s dalšími jako jsou různé zlomeniny, které bude nutné zafixovat a popáleniny nejlépe zchladit. Vždy na každého mluvte a seznamujte ho s tím, co děláte. Lidé jsou pak více v klidu.
Zdroj informací: Český červený kříž, Záchranná služba
Zdroj foto: Pixabay