Jak se zachovat, když narazíte v přírodě na medvěda

Autor:

Není to jen záležitost amerických národních parků. Na medvěda můžete klidně narazit i v Tatrách na Slovensku. Nicméně parky v USA nenechaly nic náhodě, a poté co se jejich brány otevřely v návaznosti na rozvolňování bezpečnostních pravidel kvůli koronaviru, vydaly několika jazykový manuál, jak se v případě střetu s medvěděm zachovat.

Příroda nabírá na síle. Jen v oblasti Yellonstone národního parku byl v letošním roce zaznamenán rekordní počet útoků medvěda grizzly. Pravděpodobně, že se lidé v souvislosti se svou dovolenou snaží dostat do přírody, avšak nehledí na vlastní bezpečí. Zaznamenáno bylo 7 útoků, místo obvyklého jednoho za celý rok.

Po otevření bran parku se mnohonásobně zvýšil počet návštěvníků oproti minulým létům. Strážci parku z toho ale šťastní nejsou, neboť řada turistů se neumí chovat a také se mezi nimi nalézají ti, kteří jsou už nakaženi koronavirem. Kvůli tomu onemocněli už tři zaměstnanci parku a následně se nákaza prokázala v odpadních vodách v parku.

Jak se tedy zachovat?

Doporučuje se chodit po vyznačených stezkách, případně mít na trekingových holích zvonečky, které dělají hluk a tím upozorní případného medvěda, že se někdo nebo něco blíží a on se této trase vyhne. Společnost lidí opravdu nevyhledává, ani si nelibuje v jejich pojídání.

Je to jednoduché, stačí si zapamatovat, že medvěd na vás nikdy nechce zaútočit, ale chce být prostě sám. Pokud se stane, že jej tedy potkáte. Zůstaňte v klidu a nedělejte prudké pohyby – neutíkejte, ani nevykřikujte nebo nedělejte hlučné činnosti. Pokud byste se rozhodli utéct, věřte, že vás medvěd snadno dožene a lézt na strom také není nejmoudřejší rozhodnutí, protože i medvěd umí šplhat. Nejlepší je zůstat stát na místě, nebo si lehnout na zem. Medvěd ve většině případů sám odejde a nebude se vámi vůbec zaobírat.

Nikdy se mu nedívejte do očí. Mohl by si to vyložit po svém, a to jako akt k útoku – chcete si s ním poměřovat síly. Raději se chovejte tak, jako byste ho vůbec neviděli a velmi pomalým pohybem se začněte vzdalovat.

V 98 % medvěd vždy sám uteče, ale náhoda je blbec, jak se říká, a proto kdyby se stalo, že vás medvěd napadne – existuje jedna rada. Okamžitě si klekněte a sbalte se do klubíčka (chráníte si vnitřní orgány). Nezapomeňte si rukama chránit krk. Dokud se medvěd drží u vás, nedělejte žádné prudké pohyby – ostatně nedělejte žádné pohyby.  V častých případech může medvěd útok jen předstírat a když nezaznamená žádný odpor, přestane ho to bavit a prostě vás nechá na pokoji a odejde.

Zdroj informací: Jen pro cestovatele, AFG Obrana
Zdroj foto: Pixabay