Jak si s domácími mazlíčky užít léto v klidu a bez zdravotních problémů

Autor:

Úmorná vedra během léta trápí nejen lidi, ale i naše domácí mazlíčky. Celodenní přístup k čerstvé vodě během léta je samozřejmostí, spousta páníčků však neví, jak se starat o mazlíčka v případě přehřátí nebo úžehu. Jak předejít dehydrataci, přehřátí nebo kolapsu během letních dnů a jak pejska zchladit radí veterinářka Kateřina Franková.

Když přijde léto

Na horké letní dny se všichni celý rok těšíme. Zatímco my máme k ochlazení spoustu příležitostí, naši mazlíčci to tak jednoduché nemají. Na rozdíl od lidí zvířata nemají tak efektivní ochlazovací systém, nepotí se. Potní žlázy mají jen na tlapkách, jejich role v ochlazování je však zanedbatelná. Nejvíce se ochlazují rozšířením cév na periferii těla a vypařováním – pomocí jazyku a tlamy. Neodvádí tedy pot celým povrchem těla a kvůli tomu může dojít k rychlému přehřátí organismu. Základní pravidla, abychom psům a kočkám vysoké teploty co nejvíce ulehčili, jsou například vyhýbat se přehřátým místům, nikdy nenechávat zvířata v zavřeném autě nebo bez přístupu k čisté vodě. Zejména auto je pro psy a kočky v parných dnech velmi nebezpečné.

Pozor by si měli dát zejména majitelé pejsků ve městech. Rozpálené chodníky mohou mít ve městě klidně až 50 °C, což může vašim psům opravdu ublížit, pokud sami neudržíte položenou dlaň na chodníku po dobu alespoň 5 vteřin, určitě se po něm nebude chodit dobře ani vašemu psovi. K přehřátí dochází nejčastěji kvůli fyzické aktivitě. Proto je dobré hry, delší procházky a celkově pobyt na sluníčku plánovat spíše na podvečer nebo brzké ráno.

První pomoc při dehydrataci a přehřátí

Pokud u mazlíčků sledujete zrychlený dech a tep, vyhledávání stínu, postoj s rozkročenýma nohama, nebo i ulehnutí, nervozitu, suché sliznice a čenich nebo někdy tmavý až fialový jazyk, pravděpodobně se jedná o příznaky přehřátého organismu. Důležité je zachovat klid a nesnažit se za každou cenu zvíře zprudka a hned zchladit. Tím byste mu mohli naopak ještě více uškodit. Začněte s ochlazováním pomalu. Postupně nejprve zchlaďte packy a vnitřní strany stehen. Vodu podávejte zvířeti po malých dávkách.

Spálení od sluníčka nehrozí jen lidem

Někteří psi jsou k přehřátí jednoduše náchylnější než jiní. To je dáno zejména jejich srstí. Nejnáchylnější jsou ke spálení naháči, potom krátkosrstá a světlá plemena jako například bíglové, dalmatini nebo vipetové, a také plemena s játrovou barvou nosu. To jsou například australští ovčáci či maďarští ohaři. Většina lidí si myslí, že dlouhosrsté psy a kočky je dobré na léto ostříhat. To, co se může jevit jako pomoc a odlehčení, ve skutečnosti může být spíše přítěží.

Zdroj informací: Fitmin
Foto: Pixabay