Jak vypadala v loňském roce typická česká dovolená

Autor:

Loňský rok byl přívětivější pro cestování než ten předchozí. Některé destinace sice ještě stále zůstávají uzavřené, ale jiné se vrátily celkem brzy do hry. Nic tak nebránilo tomu, aby se dobrodružní Češi vydali na dovolenou.

Ostatně, koronavirus je tu s námi už dva roky a za tu dobu jsme se tak nějak už naučili s virem žít a podle toho vypadá i naše cestování do zahraničí. Možnost cestovat také umožnila vakcína a zavedení tzv. covid pasů. Nové varianty koronaviru sice v určitých časových úsecích přicházejí, ale naštěstí se už státy neukvapují a neuzavírají hranice před světem. Reakcí na aktuální situaci je tak povětšinou pouze zpřísnění pravidel.

Řecko vede na plné čáře

Kdo hádal, která dovolenková destinace bude na pomyslném vrcholu nejčastějších návštěv, mohl mít hned několik adeptů. Vítězem se ale jednoznačně stalo právě Řecko. Do něj zavítal zhruba každý čtvrtý Čech. Hned za Řeckem je umístěný v žebříčku Egypt a dále Bulharsko. Oblíbené Chorvatsko je až na nižších příčkách. A třeba do Spojených Arabských Emirátů zavítala jen dvě procenta cestovatelů – snadno hádat proč. Ačkoli se jedná o jednu z nejbezpečnějších zemí, co se týká pandemie, stále jde o jednu z dražších kratochvílí, kterou si v současné ekonomicky nestabilní době může dovolit málokdo.

Za zájezdy jsme moc neutráceli

Zde se potvrzují slova z minulého odstavce. Češi si sice na dovolenou našetřili, ale zároveň za ni nechtěli utrácet moc peněz. Průměrná cena, kterou za zájezdy utratili, byla 15 500 korun. Do takové cenové kategorie spadají zájezdy například do Itálie, Bulharska nebo Egypta. Za populární Řecko si v průměru lidé připlatili 2 000 korun. Kdo chtěl ale nejvíce ušetřit, zůstal doma v Česku, kde se náklady na pobyt pohybovaly průměrně do 5000 korun.

Poslední roky je také znát trend, kdy si Češi nebalí jídlo s sebou, ale nechávají se rádi rozmazlovat. Formu stravování All Inclusive si tak podle dat cestovní kanceláře Invia vybralo více než polovina cestovatelů. A nejčastější formou dopravy se již tradičně stala ta letecká. Autobusem na dovolenou jezdi už jen zlomek klientů.

Zdroj informací: Invia
Zdroj foto: Pixabay