Poslední rok a s ním spojený přesun části zaměstnanců na home office měl výrazný vliv i na podobu pracovních pohovorů.
Ty se často přesunuly výhradně do online prostředí, čemuž se museli rychle přizpůsobit zájemci o práci i firmy a jejich personalisté. Jak se můžete jako uchazeč na takový online pohovor nebo třeba online videodotazník co nejlépe připravit a na jaká úskalí byste si měli dát pozor? Své rady na toto téma níže přinášejí produktová manažerka náborové platfomy Lusk Iveta Hutníková a HR manažerka IT společnosti Meta IT Veronika Geryková. Některé ze zmíněných tipů jsou kromě pracovních pohovorů využitelné i pro nyní tak časté videokonference a online porady.
Kamera je nemilosrdná
Na rozdíl od klasického pracovního pohovoru tváří v tvář nyní pouštíte personalistu nebo manažera na opačné straně monitoru doslova do svého domova. Řada uchazečů si stále neuvědomuje, kolik toho kamera zabírá a jak velký vliv to má na celkový dojem druhé strany. Klasickou chybou jsou poházené věci, špinavé nádobí nebe neustlaná postel v pozadí. V praxi se lze setkat i s extrémy typu skříně přetékající nesrovnaným oblečením přímo za zády uchazeče. Jindy si zájemce o práci neuvědomí, jak široký má kamera na jeho laptopu nebo mobilu záběr a že toho leckdy odhalí více, než bylo plánováno. A chcete přece, aby personalista poslouchal, co říkáte, a neprohlížel si místo toho použitý obsah vašeho šatníku.
Ani bílá zeď, ani rozostřené pozadí
Někdo volí cestu jistoty a sedne si před bílou zeď, což ale může například u pohovoru na kreativní pozici působit nezajímavě a nudně. Časté je také rozostřování pozadí. To ovšem může být kontraproduktivní, protože podle kvality připojení může u některých aplikací docházet ke zpomalování přenosu, rozostření kontur, člověk pak někdy vypadá, jako že plave v prostoru. A to jistě na dobrém dojmu nepřidá. Navíc to může u druhé strany vyvolat podvědomý dojem, že chcete něco schovávat. Ideální je zvolit v bytě hezké klidné místo a ozdobit jej nějakou maličkostí, například květinou nebo obrazem. Nejlépe něčím, co vás bude v pozitivním smyslu slova výstižně charakterizovat. A laptop si podložte například knihami, abyste kameru měli ideálně ve výši očí. Záběr zespoda bývá pro málokoho lichotivý.
Klíč ve dveřích je klíčem k jistotě
V některých bytech může jít kvůli jejich velikosti či uspořádání o utopii, ale pokud je to jen trochu možné, vyberte si pro pracovní pohovor klidnou místnost, která jde zamknout. Vyhnete se pak leckdy vtipným, ale pro průběh pracovního pohovoru nežádoucím návštěvám malých dětí, psů a koček nebo i partnera, který právě přišel z práce a potřebuje se převléknout. Pokud už ale k něčemu takovému dojde, obraťte to v legraci a zavtipkujte na svůj účet. Personalisté jsou také jenom lidi a váš nadhled ocení.
Využijte výhody online prostředí
Lepší než se online setkání s personalistou předem děsit je zamyslet se nad tím, jestli nemá tento formát oproti klasickému přijímacímu pohovoru i svoje výhody. Tak třeba si můžete připravit poznámky, co při pohovoru určitě zmínit, do textového editoru a při pohovoru na tyto podklady občas přepnout okno. Bude to působit lépe než bloudění očima po vytištěných papírech rozložených všude po stole. Další výhodou je, že personalistovi můžete formou sdílené obrazovky snadno ukázat výsledky své práce, různé vizualizace nebo grafy a podobně. Mějte ale vše dobře připravené a pozavírejte předem pro pohovor nerelevantní věci typu receptu na rebarborový koláč.
Řeč těla a úsměv
Řadě lidí je online komunikace nepříjemná, připadá jim nepřirozená a z jejich řeči těla to přímo křičí. Není divu, když celkový dojem, který normálně vyzařujeme, je najednou zredukován na malý obdélníkový a leckdy rozostřený obraz a občas vypadávající zvuk. Druhá strana tak nemusí smysl řečeného pochopit tak jasně, jako kdybychom seděli naproti ní. Proto se snažte své komunikační prostředky zintenzivnit, například se snažte více usmívat než normálně, živěji gestikulovat a udržovat oční kontakt pohledem do kamery, nikoliv do monitoru. Když hovoříte, nakloňte se mírně k monitoru, naopak když nasloucháte, opřete se do židle. Samozřejmě to vše nepřežeňte za hranici toho, co je vám ještě příjemné. Před pohovorem si také krátce zacvičte nebo se pokuste jiným způsobem zvýšit svou hladinu energie, ať na vás není příliš vidět únava či špatná nálada.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Požádejte partnera nebo kamaráda, aby s vámi online pohovor předem nacvičil, a veškeré podmínky nasimulujte co nejvěrněji. Setkání s personalistou se třeba koná v aplikaci, kterou ještě tak dobře neznáte, a pokud ji perfektně ovládnete včetně méně standardních funkcí, na pohovoru vám to může přinést body navíc nebo minimálně nebudete tak nervózní. Své reakce při cvičném pohovoru si také můžete nahrát a pak vyhodnotit, na čem byste ještě měli zapracovat. Tento nácvik vám rovněž pomůže odladit veškeré technické problémy, zoptimalizovat pozadí, které uvidí druhá strana, a podobně.