Jak zvládnout zimní dovolenou se psem

Autor:

Brát s sebou psího parťáka na letní dovolenou je mezi Čechy čím dál běžnější. Je tedy dobrý nápad i společná zimní dovolená?

Určitě, stačí jen zorganizovat program tak, aby si zábavu na horách užil i váš chlupáč. Mnoho psů ostatně zimní období miluje, protože je netrápí horko a sníh je pro ně zábava. Co s sebou přibalit, aby si zasněžené radovánky chlupáč užil v pohodě a v bezpečí?

Jste-li zvyklí se psem cestovat, určitě víte, že na cesty po tuzemsku i do zahraničí je potřeba vzít s sebou pejskův pas, který poslouží i jako očkovací průkaz. Pes také musí mít platné očkování a musí být opatřen čipem. „Pro cesty do zahraničí si pro pejska můžete sjednat cestovní pojištění, které vám pomůže i v případě neodkladné veterinární péče. Dovolenou na území ČR pak kryje obdoba zdravotního pojištění pro domácí mazlíčky,“ upozorňuje Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert.

S vycvičeným mazlíkem si užijete i zimní sporty

Počítejte s tím, že dovolená s domácím mazlíčkem vyžaduje o něco více organizace. Předně je potřeba sehnat ubytování, kde psí kamarád nebude problém. Naštěstí takzvané „pet friendly“ ubytování už dnes nabízí celá řada hotelů a penzionů. Počítejte ale s tím, že ani v případě těchto ubytovacích zařízení nemusí být automaticky možné nechat pejska jednoduše samotného na pokoji, když si budete chtít pár hodin nerušeně zalyžovat. Zároveň jej samozřejmě nemůžete nechat jen tak pobíhat kolem sjezdovky. Pokud cestujete v partě, máte o starost méně – určitě nebude problém se s přáteli domluvit, aby vám chlupáče chvíli pohlídali. Jindy vám službu hlídání může pomoci zajistit ubytovací zařízení, ale tuto možnost si rozhodně předem ověřte.

Nejlepší možností je však naplánovat si celý pobyt tak, abyste si s pejskem užili co nejvíce společných chvilek. Pokud rádi běžkujete, pořiďte si na psa speciální postroj a vyrazte do bílé stopy společně. Zapřáhnout ho můžete i při skialpovém výšlapu, naopak při sjezdu jej můžete nechat pobíhat za sebou. Ale pozor, do společných zimních sportů byste se měli pouštět až ve chvíli, kdy máte pejska skvěle vycvičeného. Dokonale musí zvládat povely, které ho udrží tam, kde ho potřebujete mít – tedy před sebou nebo za sebou, ale tak, aby se vám nemotal kolem lyží, jejichž ostré hrany by jej mohly nebezpečně poranit. A samozřejmostí by mělo být perfektně zvládnuté přivolání i odvolání.

Co pejskovi zabalit?

Vedle naplánovaného programu a dobré organizace se zimní dovolená se psem neobejde bez patřičného vybavení. Jako při každém výletu zabalte mazlíčkovi nejen dostatečnou zásobu krmiva, ale také oblíbené hračky a ideálně jeho pelíšek nebo deku s vůní domova. Pro aktivity venku pořiďte hlavně krátkosrstým plemenům, starším psům a štěňatům také obleček, pláštěnku a botičky. „Řada pejskařů se na téma botiček možná pousměje a zavrtí hlavou, ale především hodně chlupatí pejsci je rozhodně ocení jako výbornou prevenci sněhových koulí, které se jim při pohybu ve sněhu na nohách tvoří,“ radí Synek a dodává: „Botičky navíc psa chrání před poraněním. Věřte, že zmrzlý sníh nebo led dokážou psí tlapky ošklivě pořezat. Zimní botičky používají i musheři při dlouhých závodech spřežení, rozhodně to tedy není jen módní výstřelek.“

Na výlety i dovolenou jedině se psí lékárničkou

Na botičky ostatně mnozí pejskaři nedají dopustit ani jako na celoroční součást psí lékárničky. Zajistí totiž, že při poranění tlapky nemusíte každou chvíli vyměňovat špinavý obvaz. A když už je řeč o psí lékárničce, právě ta by při žádném výletu či dovolené neměla ve výbavě chybět.

Doporučujeme pořídit skladnou taštičku na zip s průhlednou kapsou, do které vložíte očkovací průkaz, kontakt na vašeho veterináře a rovněž kontakty na nejdostupnější veterinární kliniku v okolí pobytu. Mít kontakty po ruce se opravdu vyplatí a ušetří vám to zbytečný stres v případě akutního problému.

Obsah psí lékárničky

Ten by se měl skládat z vatového čtverce nebo buničinových polštářků pro otření očí či ran nebo rychlé vyčištění uší; pomocníci k obvazu ran: obinadla, náplasti, adhezivní bandáž, botičky; borová voda nebo pro vyčištění očí, fyziologický roztok pro oplach ran a dezinfekční prostředky (betadine, stříbrný sprej); peroxid vodíku pro vyvolání zvracení, když pes sežere, co nemá; Smectu nebo Enterozoo gel pro případ zažívacích problémů. Lze použít i černé uhlí, ale není ideální, protože zabarvení stolice zamaskuje například přítomnost krve; nůžky s kulatou špičkou, pinzeta, injekční stříkačka. Pinzetu použijete během sezony i na klíšťata, celoročně pak poslouží při vytahování „nevítaných“ předmětů z tlapek. Bez stříkačky se neobejdete, když budete potřebovat pejskovi přímo do tlamy aplikovat roztok s peroxidem vodíku nebo prostředky pro zastavení průjmu; teploměr pro změření tělesné teploty – ta je rychlým ukazatelem, že je s pejskem něco v nepořádku.

Dobře vybavená psí lékárnička může v mnoha případech předejít nutnosti návštěvy veteriny, protože si díky ní poradíte s menšími poraněními nebo krátkodobými zažívacími potížemi. V případě vážnějších potíží ale rozhodně odbornou pomoc vyhledejte. A máte-li pro pejska uzavřené pojištění, máte o starost méně.

Zdroj informací: PetExpert
Foto: Pixabay