Jedeme do Rakouska: Tipy, co při cestě navštívit

Autor:

Letním dovoleným pomalu ale jistě odzvonilo, a přestože nám předpověď ještě nějaké ty teplé dny slibuje, na koupání to, až na výjimky moc není. Pokud vás ale dovolená teprve čeká nebo jen uvažujete nad tím, že strávíte zářijový prodloužený víkend mimo ČR, je pro vás Rakousko ideální volba, jak skloubit aktivní odpočinek, poznání i naprostý relax.

Vídeň pro milovníky historie

Pokud jste milovníky historie a kultury, je pro vás návštěva Vídně ideálním výletem. Ať už se zde rozhodnete strávit jeden den nebo celý týden, nudit se rozhodně nebudete. Začít můžete třeba prohlídkou historického centra města, které je od roku 2001 zařazeno na seznam UNESCO. Obdivovat zde budete například dominantu města gotickou Katedrálu sv. Štěpána, barokní Kostel sv. Petra, královský palác Hofburg nebo zavítáte na některou z výstav umění do světoznámé galerie Albertina. Trochu adrenalinu si můžete užít v zábavním parku Prater nebo se pár set metrů od centra přenést do časů Habsburské monarchie při návštěvě paláce Schönbrunn. Zastávka v jedné z pověstných vídeňských kaváren jako je Café Sacher, Imperial nebo síť cukráren Aida pak může být nejen pomyslnou sladkou tečkou za dny strávenými v metropoli na Dunaji.

Aktivní odpočinek v Alpách

Pro všechny, kdo rádi tráví svou dovolenou aktivně a milují čerstvý horský vzduch je pobyt v rakouských Alpách jako stvořený. Začít můžete třeba návštěvou pohoří Dachstein v severních vápencových Alpách. Tato část Alp patří v Rakousku k turisticky nejnavštěvovanějším a není se čemu divit, v oblasti totiž najdete takové turistické trháky jako je třeba městečko Hallstatt. To leží na břehu Halštatského jezera, ve vnitřní části Solné komory. V obci, která je v podstatě tvořena pouze jednou hlavní ulicí a od roku 1996 je zapsána na seznamu UNESCO, najdeme kromě gotického Kostela Nanebevzetí Panny Marie i kostnici nebo Halštatské muzeum, které vyniká svou sbírkou archeologických nálezů.

Oblast Dachsteinu nabízí také několik vyhlášených vyhlídek jako je Pět prstů, Spirála světového dědictví na vrcholu Hoher Krippenstein, plošinu Skywalk nebo tzv. Schody nikam. Až budete mít výšek takříkajíc plné zuby, můžete navštívit v oblasti třeba vodopády Riesachfälle či soustavu jezer Gosauseen.

O poznání méně turistů potkáte v národním parku Vysoké Taury, ten leží ve východní části rakouských Alp a se svou úctyhodnou délkou 200 km je nazýván jejich páteří. Vysoké Taury vás okouzlí svými ledovci jako jsou Kitzsteinhorn či Pasterze a zejména svými vysokohorskými přehradami mezi něž patří Wasserfallboden, Mooserboden či Tauernmoossee a jezery jako jsou Grünsee, Weißsee a Tauernmoossee.

Zelená údolí a zasněžené vrcholky hor si můžete vychutnávat také na jihu Tyrolska, v Stubaiských Alpách, jejichž dominantou je Stubaiský ledovec, na kterém nejenže lyžařská sezóna probíhá prakticky od října do června, ale ve výšce 3201 metrů nad mořem zde najdete také vyhlídku Top of Tyrol nebo ledovcovou jeskyni. Příjemně strávené dopoledne a krásný výhled slibuje i výšlap na úpatí vrcholu Serles či procházka přes sedlo Fulzjoch. V oblasti Stubaiských Alp byste si neměli nechat ujít ani Finstertal.

Bez nadsázky přírodní poklad najdeme na hranicích země se Švýcarskem. Pohoří Silvretta nejlépe poznáte tak, že se autem vydáte po vysokohorské silnici Silvretta se zastávkami u dech beroucích jezer jako jsou Silvretta Stausee a Vermunt Stausee. Pěšky nebo na kole se pak můžete vydat ke Kops Stausee.

Kromě již zmíněných lokalit rakouských Alp můžeme doporučit třeba návštěvu Lechtálských Alp na západě Rakouska, Lienzských Dolomit v oblasti jižních vápencových Alp nebo Zillertalských Alp na hranicích s Itálií, které se pyšní nejvyššími vodopády v Evropě tzv. Krimmelskými vodopády.

Rakousko, ráj cyklistů

Pokud máte za to, že Rakousko je spíše zemí třítisícovek a cyklistickou stezku, aby tady pohledal, nemáte tak úplně pravdu. Ano, v alpské oblasti země se vám nejspíš nebude šlapat do pedálů s potřebnou lehkostí, i když i tam najdete řadu nádherných cyklostezek jako jsou Alpsko-jadranská cyklostezka nebo Ennská cyklostezka. Naopak ve východní části země si můžete užít rovinatý povrch, a to zejména kolem Neziderského jezera, kde uvidíte mimo jiné stepní krajinu, vzácné druhy ptactva, můžete zavítat do nedalekých maďarských lázní v Šoproni nebo navštívit všudypřítomné vinné sklepy. Nejoblíbenější rakouskou cyklostezkou je pak Dunajská cyklostezka, která se svými 410 km protíná značnou část země, pokud se po ní vydáte můžete obdivovat vinařskou oblast údolí Wachau, klášter Melk, Linz a zavede vás třeba až do Vídně.

Zdroj info: Wikipedie; Hoška Tour, ÚAMK
Zdroj foto: Pixabay