Jižní Čechy lákají na ďábelské kamenné pole

Autor:

V hlubokém údolí řeky Vltavy se nachází na rozloze asi 10 hektarů skalní sráz, který je celý posetý různě tvarovanými žulovými kameny. Mezi kameny také rostou borovice neobvyklých tvarů. Kamene naleznete jen kousek od hranic, a tak můžete výlet spojit například s nákupem v zahraničí.

Přírodní rezervaci naleznete asi 4 kilometry od Vyššího Brodu. Odtud vede stezka až k Čertově stěně. Vydáte-li se západně asi jeden kilometr, dojdete až na vrchol Luč, ze kterého je hezký výhled do okolí a také na zmiňovanou kamennou stěnu.

Celá kamenná stráň působí velmi neobvykle. K místu se samozřejmě váže i legenda, jak jinak než o ďáblu. Ten má vždy své plány, a tak se mu nelíbilo, že se nedaleko jeho domova má vystavět sváté místo. Chtěl tedy vytvořit v rokli hráz, která by na dostatečně dlouhou dobu zadržela vodu. Následně, až by hráz prolomil, voda by klášter zaplavila a zničila.

Na to všechno měl ale čas jen na tři zakokrhání kohouta. Práce se nevydařila, protože pekelníci nebyli dost rychlí. Jakmile kohout zakokrhal naposled, musel ďábel upustit kámen, který držel v ruce. Údajně je na tomto kameni dodnes i jeho otisk pařátu. Zkusíte ten kámen najít?

Zdroj informací: Na výlet, Turistika
Zdroj foto: Pixabay