Jižní Čechy zvou na tradiční i originální oslavy Velikonoc

Autor:

Oslavy Velikonoc s sebou každoročně přináší i spoustu společenských událostí. Jinak tomu není ani v jižních Čechách, kde se můžete těšit na zajímavé akce napříč celým regionem.

Prodloužený víkend je skvělou příležitostí udělat si na jih výlet, nudit se rozhodně nebudete. Na své si přijdou milovníci tradic, dobrého jídla a pití i milovníci sportu. „Velikonoční svátky neodmyslitelně patří k vítání příchodu jara a oslavám tradic. Na hosty i domácí čekají lidové tradice, místní zvyky, trhy, ale také zcela ojedinělé akce. Nezapomeňme na další bonus, kterým je čtyřdenní prodloužený víkend,“ zve ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

Přicházející jaro a první letošní úrodu si nejvíc užijete na velikonočních trzích a jarmarcích. Kromě nákupu potravin a sazenic tu koupíte i různé velikonoční nezbytnosti a ručně vyráběné výrobky. Na spoustě míst bude k vidění i ukázka tradičních řemesel nebo barvení kraslic. Chybět samozřejmě nebude ani občerstvení a doprovodný program. Na jarní trhy můžete vyrazit například do Českých Budějovic, Tábora, Českého Krumlova, Volyně, Milevska, Horní Plané, Dačic, Blatné, Vimperku, Českých Velenic nebo Bohumilic.

Jednou z velikonočních tradic je i hrkání, nahrazující zvuky zvonů, které podle pověsti odlétají v této době do Říma. Tradiční průvod hrkačů zahájí na Zelený čtvrtek velikonoční oslavy na náměstí v Třeboni i Českých Budějovicích. Tradiční lidové zvyky budou k vidění u vodního mlýna v Hoslovicích. Řehtačky, barvení vajec, mazance i beránky si užijete také na oslavách Velikonoc ve Vysokém Chlumci nebo Borotíně. Milovníci dobrého jídla můžou vyrazit do Českého Krumlova, kde se i letos chystají Velikonoce na talíři – akce, do které se zapojí místní restaurace a kavárny nabízející různé velikonoční a jarní speciality. Chybět nebude ani oblíbené zelené pivo.

Na své si přijdou i rodiny s dětmi, pro ty se chystají různé výtvarné dílny, workshopy a hry. Vyrobit velikonoční dekorace nebo uplést pomlázku si budou moct děti například v Selibově nebo Albrechticích. Ti z vás, kteří se chtějí během Velikonoc trochu protáhnout, mohou vyrazit do Hluboké nad Vltavou, kde se bude pořádat dobročinný běžecký závod a na návštěvníky čeká i velikonoční stezka za obřími kraslicemi nebo zábavná hra s mapou.

Zdroj info: Jihočeská centrála cestovního ruchu
Zdroj foto: Pixabay