Kam vyrazit na černou sjezdovku v Jižním Tyrolsku

Autor:

Lyžařská sezona je v plném proudu, a tak dobrodružní lyžaři mohou hledat nové cíle, které zdolat. Patří mezi ně černé sjezdovky, na které už je potřeba, aby měl člověk zkušenosti a vyváznul po jejich sjetí ve zdraví. V Jižním Tyrolsku se jich nachází hned několik. Pojďte se s námi podívat na sedm nejstrmějších, které navíc doplňují kulisy Dolomit.

Trametsch

Tohle je nejdelší sjezdovka v Jižním Tyrolsku, měří devět kilometrů a překonáte 1400 výškových metrů z vrcholu v 2446 metrech. Najdete ji v areálu Plose nad Brixenem/Bressanone, kousek od brennerské dálnice. V černou se mění až ve druhé části, ovšem zůstává zároveň velmi pestrou a zábavnou. V borovicových lesích najdete i několik 62% úseků.

Hernegg

Oblíbený solitér Kronplatz poskytuje výzvu hned na pěti černých sjezdovkách. Patří do nich zmíněný Hernegg, dalo by se říci král černých sjezdovek. Měří pět kilometrů a zdá se téměř nekonečný. Spouští se od vrcholu v 2275 metrech směrem k Rieschachu/Riscone (1298 m). Když vám zbydou síly, můžete se při jejím zdolávání kochat pohledy na Alpy i Dolomity a ještě vdechovat vůni borovic vůkol. V létě tu vede bike trail.

Erta

Černá Erta se tyčí nad St. Vigil/San Vigilio na „malém Kronplatzu“ a patří také do sestavy Black Five. Vede z Piz de Plaies (1650 m), měří 1,3 kilometru a pravidelně se na ní jezdí obří slalom světového poháru žen. Místy má až 60% sklon. Vedle teď čerstvě připravili ještě prudší Soregu, tam chtějí dostat ještě prestižnější závod mužů.

Piculin

Sjezdovka měla původně jen přiblížit areál Kronplatzu silnici do Alta Badie, kam vás teď dopraví skibusy za dvacet minut. Ale dvoukilometrová stěna z Piz de Plaies (také nástup v St. Vigil) do Piculinu a San Martina, po celý den vystavená slunci, se stala nejobávanější sjezdovkou nejen v tomto resortu. Začátek vypadá snadno, až romanticky, ale zlomí se místy až na 72 %, převýšení činí 507 metrů. Téměř celou délku jedete tak nějak šikmo.

Gran Risa

Alta Badia, kde tepe srdce Ladínů, je pyšné na svoji Gran Risu. Každoročně se zde jezdí světový pohár mužů ve slalomu a obřím slalomu. Vystoupáte nejprve na vrchol Piz La Ila k proslulému baru Moritzino a od něho zamíříte dolů do údolí do Villy – 1,2 km dlouhým „pádem“. Svah bývá po většinu dne i v části obklopené lesem, ponořen ve stínu, proto se tu často objevují ledové plochy. I tak stojí za pokus o rekord, alespoň osobní.

Saslong

Vyhlášené údolí Val Gardena/Gröden nabízí klenot Saslong, dějiště jednoho z top mužských sjezdů světového poháru planety. Musíte vyjet na vrchol Ciampinoi (ano, najdete zde i známou rybí restauraci, navštěvovanou hvězdami showbyznysu) ve výšce 2249 metrů. A pak se spustíte po 3,1kilometrové trase směrem k Santa Cristině. Po stometrovém sešupu se už mezi stromy její sklon mírně narovná.

Holzriese I a II

Se sklonem 77 % v úseku těsně pod horizontem je Holzriese nejstrmější sjezdovkou v celé Itálii. Najdete ji schovanou pod rodinným meeting pointem u sněhuláků těsně nad Sextenem/Sestem v areálu 3 Zinnen/3 Cime Dolomites. Vyjeďte lanovkou z Bad Moos na Rotwand/Croda Rossa. Jedničku dojedete dolů v klidu po modré a když se spustíte po dvojce, už se vám nikdy žádná černá sjezdovka nebude zdát prudká.

Zdroj informací: Turistická centrála Jižní Tyrolsko (IDM Südtirol), TMR International – tisková zpráva
Foto: se svolením Plose / Brixen Tourismus Genossenschaft  – Flavio Prinoth