Kam vyrazit při návštěvě Pardubic

Autor:

Pardubice, sice nepatří k nejčastějším dovolenkovým cílům českých ani zahraničních turistů, ale všichni, kdo do Pardubického kraje zavítali, nám jistě dají za pravdu, že je to velká škoda.

Centrum Pardubic

Ať už do Pardubic míříte na půldenní výlet nebo celý víkend, rozhodně byste si neměli nechat ujít prohlídku historických skvostů města. Hlavním z nich je nepochybně Pardubický zámek. Renesanční stavba stojí na viditelných základech původního hradu z 13. století, jedná se tak o unikátní přechod mezi hradem a zámkem, který je ve střední Evropě jediný svého druhu. Největšího rozkvětu se zámek dočkal za vlády Pernštejnů a následně během období vlády krále Ferdinanda I. Habsburského, kdy zámek získal svou pověstnou sgrafitovou fasádu. Vaší pozornosti při prohlídce zámku by neměla uniknout ani freska z první poloviny 16. století, slavná Fortuna Volubilis. Dnes zde najdeme sídlo Východočeského muzea a Východočeské galerie.

Během své návštěvy Pardubic jistě zavítáte i na ústřední bod města, kterým je Perštýnské náměstí. To je tvořeno čtvercovou soustavou pozdně gotických měšťanských domů, na kterých však najdeme i prvky renesance, baroka nebo empíru. Nejvýraznější z těchto staveb je pak tzv. Dům u Jonáše, který vyniká svou barokní fasádou tvořenou plastickým reliéfem. Ten znázorňuje biblickou postavu proroka Jonáše při boji s velrybou. Náměstí dominuje novorenesanční radnice s sgrafity od Mikoláše Alše, najdeme zde ale i tzv. Zelenou bránu, nedaleko centra pak například kostel sv. Bartoloměje.

Kunětická hora

Zhruba deset kilometrů od centra Pardubic najdeme pozdně gotický hrad rodu Pernštejnů na tzv. Kunětické hoře. Počátky stavby sahají až do počátku 14. století., v roce 1491 ale přešla do vlastnictví známého rodu, který se postaral o jeho rozsáhlou přestavbu. Hrad byl značně poničen švédskými vojsky během třicetileté války, od 20. století se ale postupně začalo s jeho obnovou. Dnes zde můžete obdivovat nejen historické interiéry, ale navštívit i některé z kulturních akcí, které se v areálu hradu odehrávají nebo se jen pokochat dech beroucím výhledem do krajiny.

Zámek Choltice

Barokní zámek Choltice, ležící zhruba 10 km jihozápadně od Pardubic, je skvělým tipem pro odpolední výlet. O dnešní podobu zámku mezi lety 1683 až 1695 postaral italský architekt Rossi de Luca. Při návštěvě zámku můžete obdivovat například kapli sv. Romedia, barokní lékárnu nebo zimní zahradu sala terrana. Z exteriérů pak jistě zaujme krajinářský park, sloup Nejsvětější Trojice nebo barokní sochy v živé velikosti. Na park navíc navazuje obora s rybníky, která je od roku 2013 přírodní rezervací. Návštěvu areálu pak můžete zakončit třeba v zámecké restauraci.

Opatovický kanál

Pokud máte kromě historických památek rádi i ty spíše technické, návštěva Opatovického kanálu vás zaručeně nezklame. Počátek výstavby vodního díla bohužel není znám, víme však, že na konci 15. století za vlády Pernštějnů došlo k jeho přestavbě. Ve zkratce lze říci, že se jedná o kanál-přivaděč, který měl přivádět vodu z řeky Labe do rozsáhlé soustavy rybníků. Současná délka kanálu je 32,7 km, spád má 18 m a šířka koryta se pohybuje od 2,7 do 15 metrů. Původně dílo zásobovalo kromě rybníků i na 32 vodních mlýnů, dnes už je v provozu pouze ten v lázních Bohdaleč. Cyklisty jistě potěší stezka vedoucí kolem kanálu, která nabízí příjemnou projížďku přírodou.

Zdroj info: Město Pardubice, Kudy z nudy
Zdroj foto: Pixabay