Konec s masovým turismem v Benátkách. Od ledna se bude za vstup platit

Autor:

Návštěvníci Benátek si od příštího roku budou muset za vstup do města zaplatit. Termín je navíc nutné zarezervovat dostatečně dopředu.

Zpoplatněný vstup začne platit od 16. ledna příštího roku, avšak zkušební provoz bude již od listopadu. Každý, kdo se bude tedy chtít vydat na jednodenní výlet do Benátek, si musí zakoupit vstupenku. Mimo sezonu se bude platit 6 euro, avšak v hlavní sezoně to může být i 10 euro. Regulované vstupné má pomoci od masivního přílivu návštěvníků, kteří denně do města přicházeli. Většinu z nich také přivážely velké výletní lodě. V ulicích města bylo tak docela těsno.

Přijet výletní lodí nebude již tak snadné. Městská vyhláška totiž od dubna zakazuje jejich příjezd do přístavu historického centra. Velké lodě tak nyní musí kotvit u vzdálenějších přístavů jako je například Fusina nebo Lombardia.

Pandemie Benátkám paradoxně pomohla

Zatímco svět bojoval s novou nakažlivou nemocí, města začala zet prázdnotou. Turistů ubylo a tamější obyvatelé se mohli cítit svobodněji, do některých míst se dokonce navrátila i fauna. Rok 2019 byl pro Benátky přitom rozhodující, úroveň turismu dosáhla kritického bodu. Za celý rok totiž do města přijelo 30 milionů návštěvníků. V letní sezoně tak šlo klidně o více než 60 tisíc lidí denně. Naštvaní ze situace byli především místní obyvatelé, kterým pod okny denně proudily davy lidí.

Předpokládá se, že pozitivní změny přinesou přísnější opatření. Podle nich by do města mohlo vstoupit maximálně 40 tisíc turistů za den. Ačkoli Benátčané by jistě byli raději za mnohem nižší kvótu. Denní počet návštěvníků se samozřejmě může do budoucna změnit.

Rezervace a platba bude dopředu

V příštích měsících bude nutné si udělat před návštěvou online rezervaci. Bude tak přehled o množství lidí, kteří do města vstoupí. Koupit rezervaci bude jednoduché. Systém bude fungovat online. Po úspěšné rezervaci a zaplacení poplatku obdrží návštěvník QR kód. Ten následně naskenuje na turniketech v hlavních přístupových bodech Benátek a bude vpuštěn dovnitř. QR kódy může namátkově kontrolovat i police.

Rezervaci musí provést každý, kdo v Benátkách nezůstává přes noc. Avšak ten, kdo se ubytuje a také místní obyvatelé a jejich příbuzní, nemusí dělat rezervace, ani platit vstup. Osvobozeni jsou také osoby se zdravotním postižením, kteří se musí prokázat příslušným průkazem a také ti, kdo město navštíví kvůli sportovní akci.

Tak trochu pod drobnohledem

Kromě výběru vstupného se loni v ulicích nainstalovala hustá síť kamer a senzorů. Ty mají za úkol především monitorovat počet návštěvníků a také odhalovat přestupky, kterých se turisté dopouští. Přesněji, aby neukázněné turisty mohla policie dříve odhalit, pokutovat a nezůstali bez trestu. Nicméně není se potřeba obávat nějakého vyššího dohledu, jak to bývá například v Číně, případně porušení osobních práv a svobod.

Senzory budou spíše sloužit k upozornění na místa, kde se kumuluje větší počet lidí. Úředníci tak budou moci rychleji zakročit a na dané místo omezit přístup, či dav odklonit jinam. Jak to bude vypadat v praxi, uvidíme během pár následujících měsíců. Snad se ale podaří turismus v městě utlumit, v opačném případě by to pro samotné základy Benátek mohlo znamenat konec.

Zdroj informací: Lonely Planet, Pelipecky
Foto: Pixabay