Lastury, masti i živá zvířata. Nelegální suvenýry z dovolené mohou přijít draho

Autor:

Letní dovolené jsou v plném proudu a řada z nás přemýšlí, co by ze své cesty přivezla jako dárek pro ostatní.

Ne vždy je to volba šťastná a často se může stát, i nevědomky, že koupíte něco, co byste neměli. Nejen, že o to na hranicích přijdete a budete rádi, že nejdete do vězení, ale také je potřeba se nad tím zamyslet z etického hlediska. Koupením různých rohů nebo kůží ze zvířat prakticky podporujete černý trh, nelegální lovy a v neposlední řadě i vyhubení organizmů.

Před každou cestou do exotiky si raději zjistěte, co vše se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Předejdete tím případným problémům, které často nekončí pouze finanční sankcí. Podle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin existuje více jak 40 tisíc druhů, které jsou přísně chráněny. Úmluva se však netýká pouze živých organizmů, ale také jejich částí a výrobků z nich. Typicky jde tedy o masti s obsahem chráněných rostlin nebo zvířat, dále výrobky z krokodýlů a hadů, některé mušle, kožešiny a také vycpaniny.

Nelegální suvenýry nejsou pouze záležitostí exotických zemí. Například ze Středomoří je zakázáno vozit suchozemské želvy. Z východní Evropy to jsou kožešiny šelem, vlků i medvědů. V Americe patří mezi nelegální suvenýry i pera z divokých ptáků a v Asii jsou to lahve obsahující naložená zvířata v alkoholu, mořští koníci i tradiční čínská medicína. Pozor si dávejte také na mušle a lastury, v řadě evropských států je to zakázané. Zapomeňte také na kaktusy, orchideje nebo živá zvířata. Jaké další suvenýry jsou považovány za nelegální, si můžete přečíst v tomto dokumentu od České inspekce životního prostředí.

Na hranicích se může stát ledacos

Na letištích bývají přísné kontroly, a tak se s největší pravděpodobností stane, že váš nelegální suvenýr odhalí. Tím se spustí proces, kdy je turista zadržen, probíhá výslech, takže zřejmě nestihne včas odletět. Stát se mohou ale mnohem horší věci. „V mnoha zemích je porušení úmluvy CITES přísně postihováno, často hrozí i několik let vězení. V České republice vám nezákonně dovezené exempláře budou po příletu zabaveny a může vám být uložena pokuta ve výši od několika tisíc až do 1,5 milionu korun dle závažnosti činu. V některých případech může být váš dovoz posuzován i jako trestný čin,“ vysvětluje Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí, která společně s celníky dodržování mezinárodní úmluvy CITES kontroluje. Aby totiž mohlo být něco legálně dovezeno, je nutné mít vývozní povolení země, ze které cestujete a zároveň mít vyřízené dovozní povolení v České republice. Bez těchto dvou povolení není dovoz legální.

Zdroj informací: Česká inspekce životního prostředí
Foto: Pixabay